Sql Server

Sql Server Birden Fazla Tablodan Veri Çekme

Sql Server Birden Fazla Tablodan Veri Çekme

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün sizlere Sql Server Birden Fazla Tablodan Veri Çekme yi ve bu verileri nasıl kullancağınızı anlatacağım. Elbetteki Sql server üzerinde sorgu yazarken birden fazla tablodan alanları birleştirmek istemişsinizdir. Aslında çok zor gibi gözüken ama çok kolay olan bir işlemdir bu. Normal sorgumuzu yazarken From dan sonra hangi tablolardan verileri çekmek istiyorsak o tabloların adını araya virgül koyarak yazacağız. Hemen bir örnek yapalım daha iyi anlaşılması açısından ;

sql-birdenfazlatablodanvericekme
sql-birdenfazlatablodanvericekme

select * from Donem,Form 

Evet sorgumuzda * diyerek bütün alanların gelmesini sağladık. From ‘dan sonrada hangi tablolardan alanları  çekeceksek o tabloları yazdık. Ben Donem ve Form tabloları içerisindeki bütün verileri çektim. Siz istediğiniz alanları * yerine yazarak rahatlıkla çekebilirsiniz. Ayrıca 2 tane değil de daha fazla tabloyu aynı anda çekmek isteyebilirsiniz. Kaç tane tablo çektiğinizin hiçbir önemi yok istediğiniz kadar tabloyu çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken from dan sonra tablo isimlerini araya virgül koyarak ayırıp yazmak. yani select * from tablo1,tablo2,tablo3,tablo4,tablo5 …. bu şekilde istediğiniz kadar tablo ekleyebilirsiniz.

Bu yönetimi gerkemedikçe pek kullanmanızı tavsiye etmem çünkü çok tabloyu bağlayınca işler arapsaçına dönebiliyor sonra hangi vere nereden geliyor nereye gidiyo hangisi hangisine aitti gibi karmaşalara düşebilirsiniz 🙂 .

Birde bu yöntemden farklı olarak Union all yöntemi var o da aynı alanlara sahip tabloları , alt alta birleştiriyor. Union All ‘ dan bir sonraki yazımda daha detaylı olarak bahsedeceğim şimdi tabloları birleştirmenin en basit yolu budur.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.