SharePoint

SharePoint Nedir Nerelerde Kullanılır?

SharePoint Nedir Nerelerde Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar bugün SharePoint nedir nerelerde kullanılır bundan biraz bahsetmek istiyorum.

               SharePoint Microsoft Firmasının geliştirmiş olduğu büyük ölçekli firmaların kullandığı bir programdır. SharePoint genel olarak büyük ölçekli şirketlerde şirket içerisindeki  farklı farklı depertmanlardaki elemanların birbirleri ile çok rahat bir şekilde iletişime geçebilmeşerini sağlayan bir yapıdır. Şirket içerisinde dosya paylaşımı iletişim kurma vb herşeyi SharePoint sayesinde oturduğunuz yerden kalkmadan gerçekleştirebilirsiniz.

sharepoint_2010

Örneğin şirketinizin yazılım bölümünde çalışan 5 kişi aynı anda bir proje geliştiriyorlar. SharePoint olmadan bunu nasıl yapacaklar onu bir düşünelim. Bir kişi bir bölüm kodu yazacak ve diğer yazılımcıya mail yolu ile gönderecek. Daha sonra diğer yazılımcı birşeyler daha ekleyecek programa diğer yazılımcıya gönderecek. Yani çok karmaşık ve zaman kayıbına sebep olan bir iş. Peki SharePoint sayesinde bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz ?. Hemen anlatalım : Projemizi oluşturduk ve SharePoint üzerinde tuttuk. Yazılımcılardan biri girip projeyinin bir kısmını geliştirecek ve işi bittiğinde projeyi kapatacak. Sonra diğer yazılımcı SharePoint havuzundaki projeyi geliştirmeye devam edecek … Yani daha da basit olarak anlatmak gerekirse : Projemiz bir bulut üzerinde durmakta ve projeye erişme izni olan kişiler rahatlıkla girip projeyi geliştirebilmektedir.

SharePoint ‘in 2013 sürümü ile birlikte bir sürü yeni özellik eklenmiş durumda. Birkaç tanesinden bahsedelim ; Şirket içi yazışmalarda çok büyük değişiklikler yapılmış gerçekten. Örnekğin Şirket içerisinde bir kişiye yazı yazacaksınız. Aynı Twitterdaki gibi # koyup kişinin adını yazarak ulaşabiliyorsunuz. Twitterdan twit atıyormuş gibi aynen . Dosya paylaşımlarında da biraz facebook mantığı gelmiş. Direk dosyayı herkes görebilecek şekilde şirket içerisinde paylaşabiliyorsunuz yada sadece belirli kişilerin görmesini sağlayabiliyorsunuz.

               SharePoint sayesinde web siteleri de yapılmaktadır. Hemde harika web siteleri yapılmaktadır. Geçenlerde sharepoint ile yapılmış bir sitede dolaşırken sitenin hızına gerçekten inanamadım. Çok çok hızlıydı. Bir sürü içeriği anında yükleyebiliyordu. Fakat SharePoint ile web siteleri yapmak için SharePoint Lisansı satın almanız gerekiyor ve bu lisans bedeli de bayağı bir tuzlu 40.000 $ gibi çok yüksek bir ücret. Normal şirket içerisinde dosya yönetimi kullanmak için lisans bedeli 5.000$ dan başlamakta. Web ile arasında fiyat olarak bir uçurum var resmen.

Sharepoint genellikle büyük ölçekli şirketlerde kullanılmaktadır. Yeni yeni bütün şirketler sistemlerini SharePoint üzerine taşımaktadır. Fakat SharePoint ‘e taşımak için SharePoint uzmanı bulmak o  kadarda kolay değildir. Genellikle SharePoint’e geçmek isteyen Kurumlar Sharepoint Çözümleri sunan şirketler ile anlaşmaktadır. Çünkü SharePoint ‘ e geçmek için eleman alsa , alacağı elemana SharePoint eğitimi aldırmak zorunda en az profesyonel olabilmesi için 2 yılını harcaması gerekir. Yani kurum 2 tane SharePoint yazılım geliştirici yetiştirmek istese bir sürü masraf olacak. Bunun yerine SharePoint çözümü sunan şirketler ile anlaşmak daha mantıklı oluyor.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Hayırlı günler herkese.