Sap Abap Egitimi – Degiskenler ve kullanimi

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere abap dilinde kullanılan değişkenlerden bahsedeceğim. Aslında bu değişkenler diğer programlama dillerinden aşina olduğumuz değişkenler. Bu makalemdeki amaç daha çok değişkenlerin yazımı ve kullanımı  hakkında bilgi vermek. Şimdi aşağıda bütün değişkenlerden bir adet tanımlayayım ;

Değişken tanımlarken DATA ile başlanır değişkenin adı yazılır TYPE yazılır ve değişkenin türü yazılır yani ;

DATA degiskenadi TYPE türü.

data adi(30) type c.
data soyadi(35) type c.
data adres type string.
data yas(3) type n.
data para type p decimals 2. ” burada decimals 2 demek , virgülden sonra 2 basamak gözüksün demektir.
data tarih type d.
data saat type t.

Yukarıda gördüğünüz gibi değişken tanımlamak diğer dillerde olduğun gibi çok basit. Character türünde yani “C” türünde değişken tanımlarken değişkenin boyutunu vermemiz gerekiyor. Yani yukarıdaki “adi” değişkenin yanındaki 30 sayısı adı değişkeninin maximum 30 karakter olacağını belirtiyor. Daha fazla veya daha az da değer girebilirdik.

[divider]

Şimdi oluşturduğumuz bu değişkenlere hemen birer değer atayalım. Ben aşağıdaki gibi değerlerini verdim. Sizde istediğiniz değerleri kendiniz verebilirsiniz.
adi = ‘tayfun’.
soyadi = ‘demirbaş’.
adres = ‘Deneme adres ‘.
yas = 20.
para = ‘20.16′.
tarih = ‘20131105’.
saat = ‘13.32.22’.

[divider]

Değişkenlerimizi tek tek oluşturduk. İçerilerine değerlerimizi tek tek girdik. Şimdi son olarak da bu değişkenlerimizi ekrana yazdıralım.

WRITE: / ‘Adınız : ‘ , adi.
WRITE: / ‘Soyadınız : ‘, soyadi.
WRITE: / ‘Adres : ‘ , adres.
WRITE: / ‘YAŞ : ‘, yas.
WRITE: / ‘PARA :’, para.
WRITE: / ‘TARİH : ‘,tarih.

Son olarak da yukarıdaki gibi bütün değişkenlerimizi tek tek ekrana yazdırdıktan sonra ekran görüntümüzün aşağıdaki gibi olması gerekmektedir.

Değişken Tanımlama Çıktısı
Değişken Tanımlama Çıktısı

Böylelikle değişken tanımlama makalemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. WRITE kuıllanımında takılırsanız WRITE KOMUTU KULLANIMI makalemi okuyabilirsiniz. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Arkadaşlar yakın zamanda UDEMY üzerinde eğitim seti yayınladım. Burada abap ile ilgili bütün konuları ele aldım. Dilerseniz buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.