ABAP/SAP

Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı nı anlatacağım. Uzun zamandır ABAP hakkında yazı yazamıyordum ama bundan sonra inşallah düzenli olarak eğitimler paylaşacağım. Şimdi ABAP’da checkbox u nasıl kullanacağımızı görelim.Öncelikle checkbox u birden fazla seçim yaparken kullanıyoruz. Yani genel olarak böyle tabiki farklı amaçlar için kullanabilirsiniz 🙂

Şimdi örneğimize geçelim. Ekranımıza 3 adet checkbox koyacağız ve çalıştırdığızda bize hangilerinin işaretli olduğunu söyleyecek. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

PARAMETERS: b1 AS CHECKBOX,b2 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’,b3 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’. ” burada parameters ile 3 adet yeni bir checkbox nesnesi yarattık.
Checkboxdan sonra DEFAULT = X dersek eğer o checkbox varsayılan olarak açıldığında seçili olur. Default = X demezsek varsayılan olarak seçili olarak gelmez.

WRITE:/ ‘B1 : ‘, b1 ,’B2 : ‘, b2 ,’B3 : ‘, b3. ” burada da checkboxlarımızı ekrana yazdırdık.

Şimdi bu kodu bu şekilde yazıp çalıştırdığımızda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi
sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi

Şimdi sıra checkboxların seçilme durumuna göre işlem yapmakta. Yani checkbox 1 seçili iken şunu yap checkbox 2 seçili iken şunu yap diyeceğiz. Bunun için if yapısını kullanacağız. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

 if cb1 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 1 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb2 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 2 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb3 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 3 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.

Gördüğümüz gibi kodlarımız bu kadar basit. Bu kodları yazdıktan sonra hangi checkBox u seçersek ekranda o if bloğu içindeki yazılar yazacaktır. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Esen kalın.

Arkadaşlar yakın zamanda UDEMY üzerinde eğitim seti yayınladım. Burada abap ile ilgili bütün konuları ele aldım. Dilerseniz buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.