Donanım, Genel

RAM Bellek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Merhaba arkadaşlar , sizlere bu makalemde RAM Bellek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusundan bahsedeceğim. Bazı arkadaşlar veya bilgisayarcılar sistem toplarken parçaları birbiri ile uyumsuz olarak topluyor daha sonra da neden bu bilgisayar donuyor kilitleniyor diye yavaş diye şikayet etmeye başlıyorlar. Birbiri ile uyumsuz parçaları seçersen tabi donarda kilitlenirde yavaşda olur canım kardeşim :). Şimdi RAM BELLEĞİN seçiminde nelere dikkat etmeliyiz , RAM Belleğin SADECE KAPASİTESİ değil ince özelliklerinin de ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğim. Bunlardan bahsetmeden önce bir iki ön bilgi vereyim  RAM in açılımı Random Acces Memory ‘ dir. Bunun türkçe karşılığı da Rastgele Erişimli Bellek ‘ tir. Ben yazılarımda sizlere anlattığım şeylerin tarihçelerinden teknik saçma sapan bilgilerinden bahsetmem. Sadece özünden bahsederim. Bize asıl lazım olanda budur bence. Şimdi daha ayrıntılı olarak bakalım ;

ram-bellek-secimi

Öncelikle şu kafadan bir vaz geçelim. Ne kadar çok RAM o kadar hızlı sistem diye birşey yok. 2 GB Ram bellekli sistemde aynıdır 8 GB lı sistemde. Asıl olan sizin kullandığınız programların harcıyacağı Ram miktarıdır. Günümüzde normal bir ev kullanıcısı için 2-4 GB ram miktarı rahatlıkla yeterlidir. Daha fazla RAM belleğe kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ev kullanıcıları en fazla nette gezecek ofis programları ve bir iki küçük programlar kullanacaklardır. Yani 4 GB RAM bellek hayli hayli yeterli olacaktır.

Şimdi birde oyun ve profesyonel kullanıcılar için hangi RAM Bellekler kullanılabilir bunlara bakalım. Oyun ve Profesyonel kullanıcılar içinde 8 GB Ram yeterli olacaktır. Fakat 8 GB Ram yeterli olacaktır ama DDR3 1600 MHZ CL9 bir 8 GB çok profesyonel olacak ve hayli hayli yeterli olacaktır.

Şimdi nedir Bu DDR3 ? DDR3 teknolojisi i7 işlemciler ile beraber çıkmıştır. Yeni bir teknoloji olduğu için mecbur olarak herkes geçiş yaptı. Ayrıca DDr2 Ramlere göre Daha çok enerji tasarrufu ve biraz daha hız sağlıyor. Yeni bir bilgisayar toplayacaksanız kesinlikle DDR3 bir RAM Bellek kullanmanızı tavsiye ederim.

CL9 nedir peki ? CL Ram belleklerde Tepki süresidir diyebiliriz. CL teknolojisi de RAM Bellekte bir işlem yapılırken RAM Belleğin kontrol yapısı git şu işlemi pinlere götür diyor. Yani işlemin pinlere ulaştırılması.  CL değeri ne kadar düşük ise RAM Belleğimizin performansı da o kadar iyidir. CL9 şu anlık harika bir değerdir diyebiliriz.

MHZ nedir peki ?  MHZ de Ram belleğin hızıdır. İşlem süresidir. Yani bir işlem yaparken bekliyoruz ya. İşte bekleme süresini ne kadar azaltmak istiyorsak MHZ süresini o kadar yükseltmeliyiz.

Ayrıca RAM Bellek seçerken Anakart ile olan uyumuna ve İşlemci ile olan uyumuna da bakmak lazım. Yani Her anakart Her Ram belleği Desteklemiyor. Ram belleğimizi seçerken İşlemcinin en yüksek desteklediği hızda almaya dikkat etmeliyiz. Daha hızlısını alsak da işlemci desteklemediği için paramızı çöpe atmaktan başka birşey yapmamış oluruz. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere ESEN KALIN.