Genel, Windows Phone 8

Microsoft PubCenter Türkiye

Microsoft PubCenter Türkiye hakkında düşüncelerimi belirteyim ;

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Microsoft’un reklam alanında sahip olduğu Microsoft PubCenter Türkiye dan bahsedeceğim.  PubCenter Microsoft firmasının reklam yayınlama şirketidir. Fakat kötü tarafı Türkiye için destek vermiyo olmasıdır.

Bu yazıyı yazmamın sebebi Windows Phone için birçok uygulama yazmış olmam ve bu uygulamalarımdan hiçbir gelir elde edemiyor olmamdır.  Microsoft PubCenter Türkiye ile normal Windows Phone uygulamalarına reklam koyulabiliyor. Yani TÜRKİYE dışındaki ülkeler reklam koyabiliyor nedense TÜRKİYE reklam koyamıyor yani destek vermiyorlar. Bunun sebebini bir türlü anlamış değilim yani .

microsoft-pubcenter
microsoft-pubcenter

Sen bizim ülkemize Windows Phone SDK sını açıyorsun dağıtıyorsun millet harıl harıl uygulama geliştiriyor çok güzel işler ortaya çıkarıyor. Peki iş para kazanmaya gelince ? . Dur sen TÜRKİYE’desin para kazanamazsın ancak uygulamayı satarak para kazanabilirsin diyor.  Uygulamayı paralı olarak markete koyup para kazanmak neredeyse imkansız durumda yani TÜRKİYE için en kaliteli harika uygulamaları bile 1000 kişi bile satın almıyor. Yani 2 TL olsa 2000 TL eder yani çok çok değersiz bir miktar. Fakat Android gibi türkiye ye de Reklam için destek verseler bence şu anda 170 Bin civarında olan uygulama sayısı 200-250 bin üzerine çok rahat çıkmıştı. Bu haliyle birkaç uygulama geliştiren yazılımcılar bir gelir elde edemediği için uygulama geliştirmek istemiyor soğuyor sistemden. ( Benim gibi ). Windows phone için 9 Adet uygulama geliştirdim. Fakat daha sonra baktım ki herhangi bir gelir elde edemiyorum durdurdum Windows Phone için uygulama geliştirmeyi. Ne zaman ki Windows Phone platformu için reklam desteği veren kalite bir şirket çıkarsa o zaman uygulama geliştirmeye devam edeceğim 🙂

Bu arada Windows Phone için Google AdMob destek veriyor gözüküyor. Fakat uygulama içerisinde reklamları gözükmüyor. Yani bir sorun var  AdMob da Windows Phone üzerinde çalışmamakta.

Sonuç olarak biz acemi yazılım geliştiricileri için Windows Phone platformunun hiçbir cazip tarafı bulunmamaktadır. Ne zaman ki Microsoft Reklam desteği verir işte o zaman gerçekten uygulama sayısının çok çok  hızlı bir şekilde bir patlama yapıp büyüyeceğini düşünüyorum.

Bu kadar Microsoft’u eleştiri yeter 🙂 . Herkere hayırlı günler.