Teknoloji Haberleri, Windows Phone 8

Microsoft Nokiayı Satın Aldıktan Sonra Neler Olacak

Microsoft nokiayı satın aldıktan sonra herkesin aklında bir çok soru oluştu.

Microsoft ne yapmaya çalışıyor ?
Windows phone nin bundan sonraki geleceği nasıl olacak ?
Nokia telefonlar ucuzlayacak mı ?
Güncellemeler ne kadar sıklıkta gelir artık ?

Şimdi bu soruların hepsine tek tek kendi fikrimizce cevap vermeye çalışacağım.

 İlk sorumuz olan Microsoft ne yapmaya çalışıyor dan başlayalım ;

Microsoft Apple olma yolunda ilerlemeye çalışıyor. Yani telefonu da kendisi üretecek işletim sistemini de kendisi yapacak ve bütün herşeyi tek bir çatı altında toplamış olacak. Ayrıca kullanıcıların gözünde daha iyi yerlere gelmek içinde böyle yapmış olabilir. Microsoft Nokia’yı satın alarak da bir bakımdan Windows Phone sistemine ne kadar çok güvendiğini de göstermiş oldu. Demekki gelecek için planları çok yüksek Microsoft’un yoksa bir anda böyle büyük  bir kara alacağını düşünmüyorum koskoca Microsoft’un.

  İkinci Sorumuz Windows Phone’nin bundan sonraki geleceği nasıl olacak?

İlk sorumuzda bahsettiğim gibi Microsoft Nokia’yı satın alarak Windows Phone işletim sistemine ne kadar çok güvendiğini belli etti. Büyük ihtimalle Windows Phoneye için ileriye yönelik çok büyük fikirleri var microsoft’un. Bence Windows Phone zamanla çok çok iyi olacak. Zaten Stabilite konusunda kesinlikle konuşmaya bile gerek yok diye düşünüyorum. Telefon çok hızlı ve akıcı bir şekilde kullanılıyor problemsiz olarak. Kullanım hızı ve RAM bellek kullanımı android’den iyi IOS ile aynı diyebiliriz. Fakat tabikide görsel olarak özellik olarak yazılım olarak her yönden Android ve IOS dan çok geride. Şimdi Microsoft uygulamalara daha çok öncelik verecektir vede çok iyi güncellemeler ile Windows Phone bu yarışın içine gerçekten sokabilir ve geleceği için yıldız adımlar atmış olur. Benim fikrim Microsoft güncellemeleri Masaüstü gibi sürekli olarak verse çok iyi olacaktır. yani her hafta yeni bir özellik yeni bir uygulama gibi. Baya çok şey istedim ama böyle olursa Windows Phone’nin önünü kimse alamaz 🙂

microsoft-nokiayı-satin-aldiktan-sonra
microsoft-nokiayı-satin-aldiktan-sonra

Üçüncü Sorumuz Nokia Telefonlar Ucuzlar Mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle EVET olmalı. Çünkü önceden Microsoft işletim sistemini Nokia’ya kullanıdırıyor ve belirli bir miktar kâr payı alıyordu. Şimdi bu pay ortadan kalkacak artık kendi işletim sistemini kendi telefonuna koyacak :). Yani fiyatlar en azından % 20 lik bir oranda ucuzlaması gerekiyor diye düşünüyorum. Ki zamanla bunu göreceğiz..

Son Sorumuz  Güncellemeler Ne Kadar Sıklıkla Gelir Artık?

Güncellemeler’in artık çok sıklıkla gelmesi gerekiyor. Yani Ayda en az bir güncelleme vermeli ki diğer Mobil işletim sistemleri ile yarışabilsin. Böyle de olacaktır. Artık bütün işler tek bir elden yapılacağı için güncellemelerinde süresi kısalacaktır. Normalde bir güncellemeyi 2 ayda veriyorsa bunu 40 güne 1 ay’a raharlıkla indirecektir.

Son olarak Windows Phone ile ilgili Olumlu – Olumsuz düşünceler ;

Windows Phone işletim sistemi çok stabil doğru ama çokda sade. Yani kullanıcılarını etkileyemiyor. Microsoft’un en azından canlı duvar kağıdı , canlı ekran koruyucu gibi özellikler getirmesi lazım ve de ilk uygulamarı kendisinin geliştirmesi lazım. Kamera ile sadece iş bitmiyor yani. Kamerasına diyecek laf yok biliyoruz ama sistem çalışmadıktan sonra ne yapayım kamerayı ben? 🙂 Bir fotoğraf video çektikten sonra Vine , Twitter , Facebook , Instagram vb... gibi sosyal paylaşım yerlerinde paylaşamadıktan sonra ne anlamı kaldı ki harika fotoğraflar çekmenin ? 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Esen kalın.