Teknoloji Haberleri, Windows Phone 8

Microsoft Nokiayı Satın Aldı

Microsoft Nokiayı Satın Aldı

Birkaç gün önce bütün siteler çalkalanıyordu Microsoft Nokiayı Satın Aldı diye. Sanırım kimse kolay kolay inanmadı bu habere ve nereye baksalar gördüler bu haberi. Evet haber doğrulandı ve Microsoft’ta resmi sitesinden Nokia’yı satın aldığını duyurdu.

        Nokia kullanıcıları forumlarda ikiye bölündü bu satın alma ile birlikte. Bazı kullanıcılar artık nokia benim gözümde bitmiştir kesinlikle bir daha nokia kullanmam artık battı kalitesini kaybedecek diyor. Bazı kullanıcılar ise ( özellikle Windows Phone kullanıcıları) çok seviniyor bu duruma. Çünkü Microsoft Windows Phone işletim sistemini de kendisi yazıyor Nokia yı da kendisi satın aldı. Yani bir nevi Microsoft artık kendi telefon şirketini kurmuş oldu. Yani Windows Phone için bir güncelleme çıkardığında direkt olarak ilk kendi telefonlarına yani Nokia telefonlara bu güncellemeyi verecektir. Ayrıca Nokia’yı satın alması ile birlikte Windows Phone sisteminin çok daha hızlı büyüyeceğinden bahsediliyor.

microsoft-nokia
microsoft-nokia

Bende bu satın almaya iyi tarafından bakanlardanım. Ayrıca birde işin telefonlar için maddi boyutunu düşünmek gerekiyor. Yani Şimdi Nokia bir telefon üretiyordu kendisi para harcıyordu telefona + üzerine Windows Phone işletim sistemi için para ödüyordu , belirli bir % lik kâr ödüyordu. Şimdi ne oldu peki?. Telefon üretimi için bütün herşey tek çatı altında toplandı. Yani artık bütün herşeyi Microsoft sağlayacak ee o zaman Telefon parçaları dışında cebinden hiçbir gider çıkmayacak yani telefon fiyatları otomatikmen aşağılara çekilecek. Yani benim düşüncem bu yönde ben böyle olacağını düşünüyorum. Artık Nokia’nın Windows Phoneli telefonları piyasaya daha da ucuz çıkacak ve çok büyük patlamalar yapacak gibi gözüküyor.

Şimdi Lumia 925 çıktı. İnce zarif ve kamerasını konuşmamıza bile gerek olmayan bir telefon o derece harika.  Bunun çıkış fiyatını bu yazımda bahsetmiştim. Lumia 925 in fiyatı 1399 TL. Bence bundan daha iyi bir telefonu Microsoft 1000 TL civarlarına sunabilecek kapasiteye geldi. Yani artık asıl şimdi Windows Phone platformu kendini daha iyi gösterecektir.

Birde bu satın almaya şu yönden bakmak lazım. Microsoft Nokia’yı satın alarak Windows Phone platformuna çok güvendiğini ve bir nevi desteğini asla kesmeyeceğini gösterdi. Çünkü artık telefonda Microsoft’un sistemde 🙂 Yani bu satın almaya ne taraftan bakarsam bakayım kötü bir yanını göremiyorum ben görenlerinde çok abarttığını düşünüyorum. Tabiki kalite olarak artık nasıl olur nokia bilemem ama bence kalitesinin üstüne kalite koyar. Çünkü artık Microsoft’un ürünü.

              Google de eskiden Android in ilk sürümlerinde Motorola ‘yı satın almıştı. 13 milyar dolara.   Microsoft ‘ta nokiayı 7.2 milyar dolara satın aldı. Ben bu işten hiçbir şey anlamadım. Motorola kaç yıl önce 13 milyar dolara satılmış , şimdi de Koskoca telefon üreticilerinin en iyisi ve eskisi 7.2 milyar dolara satıldı. Bu fiyat bedava gibi birşey Microsoft’u tebrik etmek lazım işi ucuza kapamış 🙂

Ayrıca son olarak Microsoft bu satın alma ile birlikte Nokia’nın 32.000 çalışanını kendi şirketine aldı. Bunu da belirtmiş olalım. Yazacaklarım bu kadar. Umarım Nokia ve Windows Phone kullanıcıları için hayırlı olur bu satın alma.