Genel

Korona virüs Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır bir şeyler yazmıyordum. Yazmak korona virüs yüzünden eve kapandığımız zamana nasipmiş.

Korona virüs ilk çıktığı zamanlarda (Ocak – Şubat) gibi kimse önemsememişti. Çünkü klasik Türk kafası virüs bize ne yapacak yeaa. Maalesef ki millet olarak böyleyiz, bunun sebebi nedir inanın tam olarak bende bilmiyorum, cahillik mi dersiniz deli cesareti mi orasına siz karar verin artık.

Mart ayının başında virüs çin’in wuhan kentinden bütün dünyaya yayılmaya başladı. Tabiki virüs’den nasibini alan ilk ülke çin oldu. Daha sonra en rahat ülkelerden biri olarak tabir ettiğimiz İtalya bu durumdan nasibini alan ikinci ülke oldu. Virüsün bu denli tehlikeli olduğunun farkına varamadılar, vardıklarında ise artık her şey için çok geçti. Her şey hayat gibi aslında ipin ucunu kaçırınca sonucunda ya çok ağır yaralar alırsınız, yada hızlıca düzelmek için bir şeylerden feda etmek zorunda kalırsınız. İtalya’da bu durumdan kurtulmak için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bunun sonucunda ülke ekonomik ve sosyal olarak çok büyük yaralar alacaktır. Tabii ki de şuan ilk düşündükleri haklı olarak virüsün yayılmasını durdurmak ve ölümleri engellemek.

İspanya: Korona virüsünden dolayı ohal ilan edildi.

Vaka sayısı 19.03.2020 tarihi itibariyle 14 bin. Ölü sayısı : 624.

Virüs bütün dünyaya sırayla yayılıyor. Bugün itibariyle virüs olmayan tek ülke Karadağ.

Çin peki? Çin çok ilginç bir şekilde virüsü kontrol altına aldı. Vâkalar artmıyor tam tersine azalıyor şuanda. Bunun en önemli sebebi disiplin, kontrol ve bilinçli bireyler bence. Tabi ilerki günlerde ne olacağı bilinmiyor.

Fakat güney korede çok ilginç bir olay olmuş. Güney kore 4 hafta boyunca vâkâ sayısını 30 da tutmayı başarmış. Fakat sadece 1 vâkâyı gözden kaçırmışlar. 61 yaşında olan bu kadın trafik kazası sonucu hastaneye kaldırılıyor, doktorlar kadının yüksek ateşinden şüphelenerek korona testi istiyor fakat kadın istemiyor ve yaptırmıyor. Kadın hastaneden çıkıyor standart hayatına devam ediyor bir sürü yere gidiyor, arkadaşlarıyla görüşüyor, evine gidiyor. Korona semptomları 11 gün sonra şiddetleniyor ve kadın hastaneye kaldırılıyor. Yapılan korona testi POZİTİF. Bunun sonucundan kadının gezdiği bütün yerlerden vakalar 1 er 1 er patlıyor ve 1 kişi yüzünden tam 1160 KİŞİ’ye daha korona virüs bulaştırıldığı tespit ediliyor. Sadece gözden kaçan 1 vâkâ ve sorumsuzluk sonucunda neler olduğunu görüyoruz.

Şimdi Türkiye için yukarıda yazdıklarımı bir göze alalım. Bugün 18.03.2020 ve vâkâ sayısı 191, ölü sayısı 2. İlk vâkâ’nın kapalı çarşıdan olduğu da tespit edilmiş twitter’dan gözlemlediğim kadarıyla net doğru olmayabilir bu bilgi. Diğer kişiler bu 1 kişinin çevresindekiler, yurt dışından gelen Türkler vs.

Şu durumda bile üzülerek söylüyorum ki çevremizde bu virüsün bilincini tam olarak kavrayamamış binlerce insan görüyorum. Bu virüsten korunmanın tek yolu ortalama 20 – 30 günlük ev hapsi mantıken. Bu durumda neler yapılması gerektiğini / yapılacağını en iyi uzmanlar bilir.

Dünya genelinde edinilen bilgiye göre virüs’ün öldürdüğü ve vücutta en kötü etki gösterdiği yaş aralığı 60+ ve A rhx kan grubu. En az ölüm ise 50 yaş altı ve 0 rhx kan grupları. ( Bende sıfırım çok zor bulunuyor bu kan bildiğim kadarıyla). Bu araştırmayı çinli bilim adamları yapmış.

Bugün itibariyle bütün dünyada bulunan vâkâ sayısı : 217 Bin.
Bugün itibariyle bütün dünyadaki ölüm sayısı : 9 Bin.
Bugün itibariyle bütün dünyadaki virüsten kurtulan sayısı : 84 Bin.

Yani bu aralar eve kapandığımız için soruyorum bazen kendi kendime neden diye? Niçin bu kadar insan ölüyor? Nasıl çıktı birden bu virüs? Nasıl oldu da birden bütün dünya kendi derdine yanmaya başladı? Bu soruların hiçbirinin cevabını veremedim kendime. Bu hayat’ın fani olduğunu birkez daha net olarak anlamış olduk hepimiz.

Bu işin sonu nereye gidecek hep beraber göreceğiz. Bu virüs belâsından inşallah kurtulduğumuzda buradaki rakamları güncellemeye çalışacağım. Umarım daha fazla artmadan kurtuluruz.

Sağlıkla kalın.