Teknoloji Haberleri, Telefon Tanıtımları

iPhone 5S Özellikleri Fiyatı Performansı

Merhaba arkadaşlar , bu yazımda sizlere iPhone 5S Özellikleri Fiyatı Performansı hakkında bilgiler vereceğim.  IPHONE 5S in en etkileyici özelliği hiç kuşkusuz ki Parmak izi okuma özelliği yani Touch ID vede Çift flaş LED oldu. Parmak izi okuma özelliği çift flaş ın perde arkasında kalmasını sağlıyor.  IPHONE 5S telefonlara gerçekten yeni bir boyut kazandırdı parmak izi okuma özelliği sayesinde. Ayrıca telefonun işlemcisi 64 bit destekliyor!. İlk defa bir telefon işlemcisi 64 bit destekliyor. Tabiki buda telefonun performansını harika derecede yükseltiyor. Telefon üreticisi DEV’i apple’a göre IPHONE 5S ‘ in performansı Diğer IPHONE Modellerine göre %40 KAT daha hızlı ve Grafik işlemcisi ise % 56 kat daha HIZLI. Bu veriler gerçekten de mükemmel. Yani Apple yapmış gene yapacağını. Bir canavar daha üretmiş.

[divider]

iphone5smodelleri
iphone5smodelleri

 ÖZELLİKLERİNE BAKACAK OLURSAK

İŞLEMCİ : APPLE A7 64 Bit işlemci. – ( Ayrıca telefonda M7 işlemciside var. Yani telefonda normal olarak M7 işlemcisi çalışıyor. Telefon zorlandığında A7 işlemcisi devreye giriyor. )

RAM BELLEK : 1 GB ram bellek.

EKRAN : 4 inc. 326 PPI. 1136×640 pixel çözünürlük.

KAMERA : 8 MP. Gelişmiş özelliklere sahip iSight. F2.2 Diyafram genişliği. FULL HD 30 kareye  kadar video çekimi. ( ÇİFT FLAŞ LED var. Bu flaşların ikiside farklı reklerde. Bunun nedeni çekilen resmin rengini daha iyi algılayabilmek. Yani çok daha canlı fotoğraflar çekebileceksiniz artık). 

ÖN KAMERA : 1.2 Mp. 720P HD  30 fps videolar çekebilirsiniz.

 EK ÖZELLİK : PARMAK İZİ OKUMA ÖZELLİĞİ. 

[divider]

          IPHONE 5S i diğer IPHONE modellerinden ayıran en büyük özellik bence PARMAK İZİ okuma özelliği. Yani müthiş derece iyi bir düşünce ve uygulama. Biraz hayal gücümüzü kullanarak bu özellik ile neler yapacağımıza bir bakalım. Mesela X bankasından kredi kartımız var ve X bankasında parmak izimiz kayıtlı. İnternetten kartımızla alışveriş yapıyoruz ve alışverişin sonunda bizden kimlik doğrulama için parmak izi okumak istiyor. Ekrana parmağımızı okutuyoruz çat işlem tamam. Ne kadar mükemmel bir GÜVENİLİR sistem :). Yani tabi bu örnekler binlerce arttırılabilir. Şuan yeni çıktığı için sadece kilit özellikleri için kullanılabilir. Ama ilerisi için gerçekten telefon teknolojisinde yine yeni bir çığır açacak APPLE.

         Telefonun diğer basit özelliklerinden de biraz bahsedelim. Yani şimdi basit dediysem hemen küçümsemeyelim. Bunlarda harika özellikler ama parmak izi okumanın yanında basit kalıyor :). Kamera olarak 5 Lensli bir kamera kullanılmış ve Çift flaş LED sayesinde özellikle GECE ÇEKİMLERİnde LOŞ ışığın en aza indirilmesini sağlıyor. Ve çift flaş üzerindeki flaşların rekleri farklı. Bunu da renkleri daha keskin gösterebilmek için yapmışlar. Kamera olarak IPHONE 5S in en büyük rakibi şuan LUMİA 925 gibi gözüküyor. Fakat işletim sistemi açısından bakarsak IPHONE 100 Adım ileride 🙂

          Fiyatına bakacak olursa iPhone 5S fiyatı türkiyede 2000-2500 TL arasında satışa başlanacak. Yurt dışı fiyatlarından bahsetmiyorum morelimiz bozulmasın şimdi 🙂 Diğer telefon modelleri gibi  Türkiye ye geldiğinde birkaç ay bekleyin sonra FİYATI düşer alırsırınz malesef diyemeyeceğim. Çünkü IPHONE bu fiyatı 3 ayda geçse 5 ayda geçse düşmüyor. Yani düşüyor fakat çokta fark etmiyor en fazla 50-150 TL arası gibi bir düşüş. Şuan bile IPHONE 5 in fiyatı 1800 civarlarında yani.

Sonuç olarak IPHONE 5S  , GÜVENLİĞİ , Kamerayı , İşlemciyi , Grafik işlemcisini kat kat arttırarak telefon piyasasını yine sallamayı başardı. İnşallah leblebi gibi herkesin elinde görmeyiz bu telefonu da 🙂 . Bir Önceki yazımda iPhone 5C Bütün ÖZELLİKLERİ ve RENKLERİ‘nden bahsettim. ESEN KALIN.