En iyi Programlama Dili Hangisidir

Merhaba arkadaşlar ,
Bugün sizlere en iyi programlama dili hangisidir bundan bahsedeceğim. Yani öyle bir dil olmadığından bahsedeceğim :). Programlamaya başlayan herkes ilk başladıklarında en iyi programlama dili hangisidir deyip o dili öğrenmeye çalışıyor . Fakat bu yanlış bir düşünce ve davranıştır.

Öncelikle şunu söyleyeyim En iyi programlama dili denen birşey yoktur. Yani programlama dillerinin en iyisi bu diyebileceğimiz bir dil yoktur. Sana göre delphi çok iyidir kalitelidir bana göre ise C# çok iyi bir dildir. Ama gerçek olan birşey var hangi işi yapacaksak ne tarzda programlar yazacaksak yazacağımız programlara uygun dili bulabiliriz. Şimdi ben çok kaliteli grafiklere sahip bir oyun yazmak istiyorum. Gider C# ile delphi ile yazmaya kalkarsam bu çok büyük bir yanlış olur ve kesinlikle de yazılamaz. Çok iyi bir oyun için c, open gl studio .. Gibi programlar kullanılmak zorundadır. Peki C# ile delphi ile oyun yazamaz mıyız?. Tabiki yazabiliriz fakat küçük çapta grafik istemeyen oyunlar yazabiliriz. Mesela adam asmaca , passaparola , sayı bulmaca , resim eşleşeni bulma vb. Gibi küçük çapta oyunları yazabiliriz.

programlama-dilleri

Programlamanın en temeli 1 ve 0 lara dayanır. Bir üst kısmı c programlama dilidir. Programlama dillerinin babası olarak gösterebiliriz C dilini :). Şimdi C# ile delphi ile vb.net ile neler yapılabilir yani en uygun hangi tarz programlar yazılabilir bundan bahsedelim birazda. Bu programlama dilleri ile piyasada çoğunlukla stok takip tarzı programlar yazılmaktadır. Market takip , depo takip , nalbur takip gibi. Tabi farklı olarak her türlü akla gelebilecek programda yazılabilir. Mesela benim geçenlerde , elimde 5000 adet resim vardı bu resimlerin isimleri düzenlenecekti. Tek tek elimle düzenlemeye kalksam en az 3 4 saatimi alırdı ve çok yorulurdum fakat hemen C# ı açarak birkaç satır kod ile bütün resimlerin aynı anda adını değiştirdim :). Yani bu tarz kendimize özel çözümler de üretebiliriz demek istiyorum.

Öncelikle programlamaya yeni başlayan arkadaşlara önerim her zaman en güncel programlar ile programlamaya başlamalarıdır. Şimdi yıl olmuş 2013, visual stdio 2012 çıkmış. Ben gidipte 2005 i bilgisayarıma kurup başlarsam çok yanlış olur. Çünkü artık piyasada herkes güncelliğe önem veriyor artık kimse eskiye bakmıyor. Şimdi ben visual stdio 2005 i kurar öğrenirim kullanım olarak. Sonra işe girdiğimde 2012 kullanınca aradığımı bulamam ve bir daha 2012 de kullanımı öğrenmem gerekir. Kullanımdan kastım visual stdio kullanımı kod değil yanlış anlaşılmasın kod olarak hiçbir farkı yok yani for, if 2005 de de aynı 2012 dede :).

Neyse sanırım programlamaya yeni başlayan arkadaşlara biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir. Artık hangi programlama dili ile başlayacaklarını biraz daha iyi anlamıştırlar.