C#

C# Rastgele Sayı Üretme – Randomize

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere bu makalemde C# ‘da rastgele sayı üretmeyi anlatacağım.  C# ‘ da rastgele sayı üretmek çok basit bir işlemdir. İki satır komutla gerçekleştirilebilir. C# da neden rastgele sayı üretmeye ihtiyaç duyabiliriz ? . Yani bu rastgele sayı üretme yi nerede kullanırız diyebilirsiniz. Hemen birkaç örnek vereyim ; mesela bir sayısal loto programı yazmak isteyebilirsiniz. Sayısal loto programında birbirinde bağımsız , yani birbiri ile aynı olmayan 6 adet rastgele sayı üretmeniz gerekmektedir. İşte burada rastgele bir sayı ürettirmeniz gerekebilir.

Yada bir çekiliş yapıyoruz. 25 Kişi içerisinden rastgele bir kişiyi seçeceğiz ve o kişiye hediye vereceğiz. Bu durumda da rastgele bir sayıya ihtiyacımız olacaktır. Neyse gördüğünüz gibi rastgele sayıyı her yerde kullanabiliriz. Yani işinize kesinlikle bir yerde yarayacaktır. Şimdi fazla laf kalabalığı da yapmadan örneklerimizi yapmaya başlayalım;

Şimdi ilk örneğimizde formumuza bir adet buton ekliyoruz. Butona tıkladığımızda MessageBox ile bize rastgele ürettirdiğimiz sayıyı verdireceğiz.

csharp-rastgelesayiuret1

Random RastgeleSayi = new Random(); // RastgeleSayi adında yeni bir Random nesnesi oluşturduk.
MessageBox.Show(RastgeleSayi.Next(1, 50).ToString());  // RastgeleSayi nesnemizden 1 ile 50 arasında rastgele bir sayı üretmesini sağladık.

Gördüğünüz gibi kodlarımız bu kadar kısa ve basit. Hemen kodumuzda ne yaptığımızı açıklayalım ;

Random RastgeleSayi = new Random();
Bu satırda yeni bir rastgele sayı oluşturma nesnesi yani Random nesnesi oluşturduk. Random nesnesi bizim belirlediğimiz sayılar arasında rastgele sayı üretmeye yarar. Bir sonraki satırda da sayı aralığını belirliyoruz.
RastgeleSayi.Next(1, 50).ToString()
Bu satırda oluşturduğumuz rastgele sayi Nesnemize hangi aralıklarda sayı üreteceğini söylüyoruz.
RastgeleSayi.Next(Kaç ile , Kaç arasında);  == Mesela üstteki örneğimizde 1 ile 50 arasında olmuş.

Hemen çıktımıza bakalım ;

csharp-rastgelesayiuret2

En basit şekilde rastgele sayı üretimi bu şekilde gerçekleştiriliyor. Şimdi bir örnek daha yapalım biraz daha zorlaştıralım. Yani basitin zoru .

Şimdi bir for döngüsü sayesinde 10 adet rastgele sayı üretelim ve bu sayıları bir ListBox a atalım. Öncelikle formumuza bir adet buton ve bir adet listbox ekleyelim.

csharp-rastgelesayiuret3

Random RastgeleSayi = new Random();
for (int i = 0; i < 10; i++)
{
listBox1.Items.Add(RastgeleSayi.Next(1, 50).ToString());
}

Yukarıdaki kodumuzda For’u 10 kere döndürerek 10 adet, 1 ile 50 arasında rastgele sayı ürettiriyoruz ve ListBox umuza eklettiriyoruz.

Hemen çıktımıza bakalım ;

csharp-rastgelesayiuret4

İşte gördüğümüz gibi işlemler bu kadar basit. Rastgele sayınızı ürettirerek istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Bir sonraki makalemde  C# ile SAYISAL LOTO sayı üretimi işlemlerini yapacağız.