C#

C# ProgressBar Kullanımı Resimli Anlatım

C# ProgressBar Kullanımı Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere bu makalemde C# ProgressBar kullanımından bahsedeceğim. Progressbar Minimum olarak 0 Maximum olarak ise 100 değerini alabilir. Bu değerlerden farklı bir değer girilemez. ProgressBar’ı heryerde görebiliriz. Mesela bir program yüklerken yükleme aşamasını bize bildiren ProgressBar’lar görürüz. Üzerinde % 80 tamamlandı gibi yazılar yazar ve bu yüzde progressbar üzerinde bize görsel olarak gösterilir. ProgressBar’ı genellikle bizi çok bekleten işlemlerde kullanırız. Progressbar’ın kullanımı çok basittir. Çeşit çeşit kullanım şekli vardır. Şimdi birkaç kullanım şeklini inceleyelim ;

1)   İlk olarak butona her tıkladığımızda ProgressBar ‘ın değerini 10 arttıran bir program yapalım. İlk olarak formumuza bir adet buton ve bir adet ProgressBar ekliyoruz.

progressbar-kullanim

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
progressBar1.Value += 10; // Butonun altına progressbar’ı her tıkladığımızda 10 arttıran kodu yazıyoruz.
}

Gördüğünüz gibi çok basit. Şimdi programımızı biraz zorlaştıralım , Formumuza bir adet de Timer Nesnesi ekleyelim  ve Tick özelliğine aşağıdaki kodlarımızı yazalım ;

progressbar-kullanim2

private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
{
if (progressBar1.Value <= 100) // Burada progressbarın value değerini kontrol ettiriyoruz. Değer 100 ün altındaysa sürekli olarak 10 arttırıyoruz.
{      progressBar1.Value += 10;     }

if (progressBar1.Value >= 100) // burada progressbarın değerininin 100 olup olmadığını kontrol ediyoruz. Değer 100 olduğunda Sıfır’lıyoruz.
{     progressBar1.Value = 0;    }
}

Butonumuzun altında ise Timer ‘imizi Startlayalım ;
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
timer1.Start();
}

progressbar-kullanim3

Şu an canlı olarak burada  göremiyoruz ama progressbar ‘ımız sürekli olarak 10 ‘ ar 10 ‘ ar artıyor ve 100 olduğunda sıfır oluyor.

Böyle kullanım şekilleri çok amatörce kullanım şekilleridir. Yani C# programlamaya başlangıç için yeterlidir. Fakat ileriki zamanlarda çok yoğun bir kod yazdığınızda kodların çalışması biraz zaman alabilir veya programınızı kilitleyebilir birkaç saniyeliğine. Asıl progressbar işte o zaman kullanılır. Yani projenize bir adet BackGroundWorker eklersiniz. Gerekli kodları içerisinde gerçekleştirirsiniz ve daha sonra  BackGroundWorker ‘ın çalışma aşamasına göre progressbarımıza değer atarız. Yani kullanıcıya ne kadar beklemesi gerektiğini BackGroundWorker ve ProgressBar sayesinde gösteririz.

 

Makalemizin burada sonuna geldik. ProgressBar ‘ ın kullanımını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.Umarım yararlı olur.