C#

C# Nedir? Nasıl öğrenilir?

C# Nedir? Nasıl öğrenilir?

Merhaba arkadaşlar , bugün sizlere C# hakkında bilgiler vereceğim. C#(Csharp) Nedir? nerelerde kullanılır nasıl kullanılır bunlardan bahsedeceğiz.

C# Microsoft firmasının Visual Stdio içerisinde bulunan yazılım geliştirme programıdır. C# ‘ın kullanım alanları hayallerinizle sınırlıdır ancak. Yani hayallerinizle sınırlıdır dediysek şimdi C# ile işletim sistemi yazabilir miyim demeyin o kadar da değil. C# ile işletim sistemi yazma hayali kurmayın yani :).  C# ile masaüstünde istediğiniz bütün programları yazabilir. C# ile genellikle takip programları , kendi kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan projeler  veya şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayan büyük ve profesyonel projeler geliştirilebilir.

 C# ‘ı kullanmak çokta zor değildir. Yani En azdından java gibi zor değildir. Androide uygulama geliştirirken kodları nereye yazacağımı bulamamıştım yalan yok :). Visual Stdio içerisinde C# projesi oluşturup istediğiniz nesneyi forma sürükleyip bırakıp çift tıklayarak kodlarımızı yazmaya hemen başlayabiliriz. Visual Stdio uygulama geliştirmeyi gerçekten çok kolaylaştırıyor. Yapısı harika bence toolbox , properties , server explorer herşeyin yerleşimi çok  sade ve güzel.

C-Sharp-nedir

Delphi ile C#‘ı üstten azıcık kıyaslayacak olursak ; Delphinin kod yazım ekranı da biraz karışık. Kodlar başka bi sayfada properties başka bir sayfada dizayn bölümü başka sayfada . Ortalık darmadağan resmen. Ama C# da Visual Stdio içerisinde hepsi pinlenmiş , sabitlenmiş durumdalar. Delphi programlama dili günümüzde popülerliğini C# a kaptırmış durumda. C#‘ın arkasında koca dev MİCROSOFT var çünkü çok çok büyük bir destek var. En son çıkan .net framework 4.0  2012 sürümü tam oturmuş gerçekten. Delphi mi ? C# mı diye sorarsanız hiç düşünmeden kesinlikle C# derim. Kullanım alanları ve arkasındaki desteği delphiye göre çok çok fazla.

Zaten programlama dillerinde mantığını öğrendiniz mi bütün dillerde rahatlıkla kod yazabilirsiniz. Sadece kullanım şekilleri değişiktir. C# ı öğrenmek  ilk başta temel komutları öğrendikten sonra gerçekten çok kolaydır. Kendinizi geliştirmeniz için yapacağınız tek şey bol bol uygulama yazmak olacak. Sürekli küçük çaplı uygulamalar yazarak kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. İnternette zaten  C# ile ilgili bir ton kaynak mevcut. İlerleyen zamanlarda bende C# hakkında makaleler yazmayı düşünüyorum öğrenmek isteyenler için.

C# günümüzdeki en popüler masaüstü programlama dilidir diyebiliriz son olarak. Eğer bir programla dili öğrenmek istiyorsanız onu bunu boş verin C# a başlayın derim ben 🙂 Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.