C#

C# Haftanın Kaçıncı Günü Bulma

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün C# ‘a yeni başlayan arkadaşlar için bir uygulama göstereceğim.C# Haftanın Kaçıncı Günü Bulma. Bu uygulamayı  lise yıllarımda C# a ilk başlarken geliştirmiştim. C# a başlarken bu tarz bir sürü uygulama geliştirdim daha iyi kavramak açısından. Çokta yararlı olduğunu düşünüyorum. Aslında lise yıllarında veri tabanı programcılığı bölümünü seçenlerin bu tarz uygulamardan bir sürü yapmaları gerekmektedir diye düşünüyorum. Yani gelecekte yazılım işini yapmayı düşünüyorsanız bol bol bu tarz uygulamalar geliştirmelisiniz. Yoksa programlamayı sevemezsiniz ve bir problemle karşılaştığınızda çözmeniz çok zor olacaktır.

Neyse şimdi programımızın amacına gelelim. Programın amacı girilen haftanın gününü bize yazı olarak verecektir. Haftanın ilk günü pazartesi son günü pazardır. Yani 1=Pazartesi.  2=Salı  3=Çarşamba ….. 7=Pazar gibi.

Şimdi hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım ;

C#-haftanin-gunleri

string [] gunler = {“”,”Pazartesi”,”Salı”,”Çarşamba”,”Perşembe”,”Cuma”,”Cumartesi”,”Pazar”}; // Bir adet dizi tanımlıyoruz ve içerisine haftanın günlerini giriyoruz.

Console.WriteLine(“Haftanın kaçıncı günü?”);  // Kullanıcıya haftanın kaçıncı günü olduğunu soruyoruz.
byte gelen = Convert.ToByte(Console.ReadLine());   // Kullanıcının girdiği değeri gelen değişkenine alacağız. Değeri Byte ‘a çevirip alıyoruz.
Console.WriteLine(gunler[gelen].ToString());   // Dizinini girileninci index değerini ekrana yazdırıyoruz. Yani Mesela kullanıcı 2 girdi. O zaman ekrana salı yazacaktır.
Console.ReadLine();   // Ekranı bekletiyoruz kapanmaması için.

C#-haftanin-gunleri2

Kodlarımız ve gerekli olan açıklamaları ve bir çıktı örneği yukarıda gördüğünüz gibidir. Haftanın kaçıncı günü sorusuna 2 ye bastık. Yani haftanın 1. günü pazartesi 2. Salı bize salı gününü göstermesi lazım. Yukarıdaki çıktıda da gördüğünüz gibi bize SALI gününü gösteriyor yani program doğru olarak çalışıyor. Bir sonraki örneklerde görüşmek üzere.