Genel

Bitcoin-Kripto Para Alıp Satma

Merhabalar,

Bugün fark ettim ki uzun zamandır bir şeyler paylaşmıyorum sitemde. Korona virüs nedeniyle evde kaldığımız günlerde borsa/kripto para borsası hakkında çok fazla detay bilgi edinmeye çalıştım. Hazır bir sürü boş zaman varken Borsa ( Bist100 ) hakkında birçok kitap edinerek okudum. Bütün forumlarda binlerce makale okudum(Zaten 4 – 5 yıldır ufaktan alıp satıyordum ), youtube üzerinden yıllardır borsa ile uğraşan değerli hocaların dakikalarca videolarını izledim.

Tabi bunları yaparak borsacı olunur mu? Kesinlikle HAYIR. Gerçekten ben biliyorum diyebilmek için bence büyük meblağlarla yıllarca alıp satmak gerekli.

Aslında benim ilk hisse senedi alıp satmam 2014 yılları civarında olmuştu. O zamanlar sıfır bilgi ile iş bankası üzerinden bir yatırım hesabı açarak deneme amaçlı olarak 200 TL lik ilk hisse senedimi aldım. Yanlış hatırlamıyorsam doğan holding hissesiydi. Tabi çok heyecanlı bir şekilde sürekli hisseyi takip ediyorum. Eeee hisse sürekli düşüyor :)))) Dedim alla alla koskoca doğan holding nasıl düşüyor? Aradan birkaç hafta geçti hisse iyice düşüyor. Bir taraftan da tabi bir şeyler okuyup öğrenmeye çalışıyorum. Sonra fiyat indikçe hisse senedi alıp sürekli ekleme yaparak maliyet düşürmeyi düşündüm. 2-3 gün arayla ufak ufak aldım. 100 – 200 – 100 şeklinde. Tabi hiçbir tecrübem olmadığı için bir baktım 2.000 lira civarı hissem var ve hâlâ zarardayım. Burada durdum işte. Dedim bir şeyleri kesin yanlış yapıyorum ben. Birkaç ay bekledim tık yok ara ara çıkıp düşüyor ama en çokta düşüyor. 2000 lira param 1000 lira civarına düştü. Korkup yarısını sattım. 500 lira kaldı, yine birkaç ay bekledim bunu da, yanlış hatırlamıyorsam tam seçim zamanı öncesiydi hisse 1 günde tavan oldu, dedim tamammm işte bu! 3-5 gün üst üste artıya geçti bi anda param 1000 lira civarına yaklaştı, direkt sattım hisseyi. Sonra uzuuunca bir süre sadece izledim hiç alıp satmadım.

2017 civarı da bitcoin tarafına ilk girişimi yapmıştım. Tabi iyice araştırdım yok hiçbir türlü aklıma yatmadı. 100 lira atıp geri çekmiştim hatta o zamanlarda paribu üzerinden. O zaman 1 bitcoinin fiyatı 3000 lira civarıydı. Tabi soruyorum herkese kimse net bir şey bilmiyor, işte senin paran bilgisayarın içinde bi anda patlayabilir gidebilir diyen var / bunlar dolandırıcı paraları toplayıp fişi çekip kaçacak diyenler var :))) bir tarafta da bu geleceğin para birimi diyenler var. Şuan görüyoruz ki geleceğin para birimiymiş gerçektende.

Şuan aktif olarak ufaktan(300 500 bin cik) kripto para alıp satıyorum. Daha çok bitcoin değil de fiyatları daha uygun olan coinleri alıp satmak bana göre daha çok kazandırıyor gibi. ( ETH, NEO, LINK , EOS, CHZ, ONT vs )

Kripto parada alıp satmayı öğrenmenin en iyi yolu çok ufak para atıp, sürekli olarak coin alıp satmak. Birde size bir nasihat vereyim; asla kimsenin al / sat dediğini yapmayın. Zarar edecekseniz de kendi fikrinizle edin. Yoksa gerçekten çok pişman olursunuz. Twitter üzerinden bu şekilde coin pazarlayan yüzlerce kişi gördüm. Herkese coini aldırıp fiyatını yükseltiyor, sonra kendisi satıyor milletin elinde kalıyor. İlk yapmanız gereken grafikleri açıp Günlük / Haftalık / Aylık / 6 aylık şeklinde grafiği yorumlamanız. Grafik zaten genellikle size ne yapmanız gerektiğini gösteriyor.

Birde asla ve asla ihtiyacınız olan para ile alım satım yapmayın. Bu şekilde elindeki parayı batıran çok insan var. Kenarıya koyduğunuz birikimlerin %5 i ile alsanız bile yeterli bence. En azından piyasanın size göre olup olmadığını öğrenirsiniz.

Ben şuan neredeyse sürekli olarak al / sat yapıyorum. Türk borsalarından BTCTürk ve Paribu’yu kullanıyorum. Yabancı borsalardan ise Binance, Okex ve Bitmax kullanıyorum. Bence hiçbir bilginiz yoksa öncelikle türk borsalarından başlayın. Zamanla işi iyice öğrenince diğer yabancı borsalara geçiş sağlarsınız.

Son olarak, verdiğim bilgiler YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR 🙂 Bol kazançlar.

Üyelikler

Okex’ e benim referans linkim üzerinden üye olursanız size de bana da 10 dolar hediye geliyor.

Okex Üyelik Linki : https://www.okex.com/join/3959344

Binance için benim referans linklim üzerinden üye olmak için ;

Binance Üyelik Linki : https://www.binance.com/tr/register?ref=46586236

Bitmax’e benim referans linkim üzerinden üye olmak için :

Binance Üyelik Linki : https://bitmax.io/register?inviteCode=KEXX4HFL