Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Merhaba arkadaşlar ,  Sizlere bu yazımda bilgisayar toplarken nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedeceğim. Öncelikle bilgisayar toplama işi öyle her önüne gelen kişinin yapabileceği birşey değildir. Koy bi çift çekirdek 2 GB ram güzel bi anakart 1 gb da ekran kartı bitti. Böyle birşey kesinlikle olmaz. Böyle bilgisayar toplamak acemi kişilerin işleridir bizim işimiz değil. Ayrıca böyle bir bilgisayar topladığımızda bir iki ay geçmeden , bu bilgisayar neden donuyor , neden kasılıyor neden yavaş çalışıyor gibi soruları sorarız sürekli kendi kendimize.

bilgisayar-donuyor

Bilgisayar toplama işi donanım’dan çok iyi anlayan kişilerin işidir. Hangi işlemcinin en iyi şekilde hangi anakartla iletişim kurduğunu , en iyi hangi ekran kartının anakartla ve diğer donanımlarla etkileşimli olduğunu donanım’ dan iyi anlayan teknolojiyi yakından takip eden bilir. Öncelikle aldığımız Donanım ürünleri yani Ram Bellek , Ekran kartı , İşlemci , Anakart öncelikle birbiri içinde uyum içerisinde çalışmalıdır. Çakışma yaşanmamalıdır. Mesela bir örnek verecek olursa, Casper Laptoplarda GT 540M ekran kartı yüzünden 1 yıl önce sürekli olarak mavi ekran hatası almaktaydım. Daha sonra yazılım güncellemesi Hard disk değişimi gibi işlemlerden sonra mavi ekran sorunundan kurtuldum.

Herşeyden önce bilgisayar toplarken ihtiyaçlarınızı göz önünüzde bulundurmalısınız. Normal bir ev kullanıcısı iseniz İ7 bir işlemci alarak sadece cebinizi yakarsınız başka hiçbir şey yapmazsınız. Size bilgisayar kullanırken  hiçbir artısı olmayacaktır bu işlemcinin. Ev kullanıcısının için i3 ve i5 işlemci çok çok rahat işini görecektir.  Ram bellek de 4 Gb dan fazlası zarar olacaktır ev kullanıcıs için. 8 veya 16 GB ram olsa ne olacak?. Sistem  daha hızlı çalışacak gibi birşey düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Sistem kendisi için gerekli olan RAM belleği kullanır sadece. Daha fazlası sistemi ilgilendirmez. Yani 2 GB lık sistemin çalışması da aynıdır 8 GB lık sisteminde. ( Tabi milisaniye olarak fark vardır fakat gözle görülecek gibi değil).

Son olarak bilgisayar alırken bir donanım uzmanına danışarak çok kaliteli bir bilgisayar almanızı tavsiye ederim. Çünkü sonuç olarak bir kere alıp 4-5 yıl kullanacaksınız en azından. Bilgisayar almak isteyen arkadaşlar hangi amaç için istediklerini aşağıda yorum bölümünde yazarlarsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. ESEN KALIN.