ASP.NET

asp.net validation kontrol kullanımı

asp.net validation kontrol kullanımı

(Öncelikle bu işlemleri yaparken hata alırsanız Asp.net bölümünden hata çözümlerini bulabilirsiniz. Çok kişi karşılaştığı için bu yazıyı yazmak zorunda kaldım)

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün sizlere asp.net te Validation kontrollerini anlatacağım.  Asp.net üzerinde bir sayfa hazırladığınızda bu sayfadaki veri girilen alanların içeriği kullanıcının yanlış girmesi veya boş geçmesi en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir. Bu veri girişi sağlanan alanları kontrol ettirmemiz gerekir sürekli doğru veri girildi mi?  boş veri mi? diye. Bunu kodla uğraşarak yapabiliriz ama çok çok zor olur bu. Bunun ASP.NET te çok kolay bir yolu var. Validation Kontrol. Validation kontrolleri ile bu işlemleri çok rahat yapabiliriz.

ASP.Net-Nedir
ASP.Net-Nedir

Lafı daha fazla uzatmadan hemen anlatımızı başlayalım ;

RangeValidator : Bu kontrol ControlToValidate özelliğinden seçtiğimiz form nesnesinin belirtilen aralıklarda olup olmadığını kontrol ediyor. Veri Tipleri : Double , Currency , String , Int , Date olabilir.

MinimumValue : Seçtiğimiz nesne içerisine girilecek MİNİMUM değer.

MaximumValue : Seçtiğimiz nesne içerisine girilecek MAXİMUM değer.

Type : Seçtiğimiz nesne içerisine girilecek veri tipini belirtmektedir.

[divider]

RequiredFieldValidator : Bu kontrol Texbox veya veri girişi yapılacak nesnemizin boş olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer boş ise uyarı veriyor. Nesnemizin Properties ayarlarından şu 3 ayara göz atalım ;

ControlToValidate :  Form üzerinde bulunan hangi nesneyi kontrol edecekse propertiesden seçiyoruz.

ErrorMesagge : Kontrol edilen nesnemiz boş olduğunda verilecek hata mesajı.

Display : Hatanın ekranda nasıl görüntüleneceğini seçtiğimiz ayar. Static: Yazdıktan sonra.  Dynamic : Yazıldığı an.  None ise hatayı gösterme.

[divider]

RegularExpressionValidator : Bu kontrol formda seçtiğimiz nesnesin belirli formatlara uyup uymadığını kontrol etmek için kullanılır. Genellikle ben bu kontrolü E-Mail adreslerini kontrol ettirmek için kullanıyorum.

ValidationExpression : Burada girilecek verinin hangi formatta girilmesinin istiyorsak o ayarı seçiyoruz burada bir çok ayar mevcut. Örn ; Internet-Email-Adress  , Internet URL  gibi… En çok kullanılan bu iki ayardır. Ayrıca bunların dışında kendimiz de Regex kodu yazabiliriz.

[divider]

CompareValidator : Bu kontrolümüzde iki nesnenin birbirine eşit olup olmadığını kontrol ediyor. Yani şifre alanları birbirine eşit mi değil mi onu da bu Validation ile kontrol ediyoruz.

ControlToCompare : Kontrol Edilecek ilk nesneyi seçiyoruz.(Hangi nesne kontrol edilecek) ( txt_sifre).

ControlToValidate : Kontrol Edilecek ikinci nesneyi seçiyoruz.(Hangi nesne ile kontrol edilecek) ( txt_tekrarSifre).

[divider]

ValidationSummary : Bu kontrol bütün Validation kontrollerinin hatalarını tek bir yerde göstermeye yarar. Bütün Validation Kontrollerinin içerisinde Display seçeneği bulunmaktadır.Bu seçeneği NONE yaparsak hatayı kendi üzerinde değilde ValidationSummary üzerinde gösterecektir.

Kontrollerimizin tamamı bu kadar. Şimdi kontrollerimiz ile ilgili bir adet örnek yapalım .

Formumuza  7 * 2 bir tablo ekleyelim ve içerisine Adı , Soyadı , Email , Yaş , Şifre , Şifre tekrar diye yazılar yazalım ve yanlarına resimde gördüğümüz gibi birer Textbox atıp gerekli kontrolleri yerleştirelim ;

validation-1

 

Ve bütün işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra bir örnek yapalım. Birkaç bilgiyi yanlış girelim ve çıktımızı kontrol edelim ;

validation-2

 

Gördüğünüz gibi herşey normal olarak çalışıyor. Eğer Hata Alırsanız diğer 2 makalemi kontrol etmenizi öneririm.