ASP.NET

Asp.net Session Kullanımı- Session Nedir?

Asp.net Session Kullanımı- Session Nedir?

Merhaba arkadaşlar size bu makalemde kısaca asp.net üzerinde SESSİON kullanımından bahsedeceğim. Öncelikle Session nedir bundan başlayalım.

Session kullanıcılara ait verilerin ( Kullanıcı adı , şifre , e mail adresi , telefon numarası) sunucu üzerinde tutulmasını sağlayan yapıdır. Kullanıcı siteden çıkın yaptığında veya session zaman aşımına uğradığında o kullanıcı için bilgiler silinir diğer kullanıcıların bilgileri tabikide session üzerinde tutulmaya devam eder. Çok güvenli bir yöntemdir. Çünkü bilgiler sunucu tarafında tutulmaktadır. Önemli bilgiler saklanacaksa kesinlikle session yöntemi tercih edilmelidir.

Hemen bir örnek üzerinden yapalım , sitemize 2 adet textbox , 2 adet buton  ekliyoruz ekran görüntüsü şu şekilde olsun ;

asp-net-session1

Şimdi Kayıt Et butonumuzu çift tıklayarak hemen kodlarımızı yazmaya başlıyoruz ;

Session[“adi”] = TextBox1.Text;              // Burada  adi adında bir session oluşturuyoruz ve içerisine textbox1 deki değeri atıyoruz.
Session[“soyadi”] = TextBox2.Text; // Burada  soyadi adında bir session oluşturuyoruz ve içerisine textbox2 deki değeri atıyoruz.
Response.Write(“Session Kayıt Edildi.”);        // Burada da ekrana bilgi veriyoruz.

Session sayfasına git butonunun altına da yönlendirme kodunu yazıyoruz ;

Response.Redirect(“SessionOku.aspx”);

Şimdi bilgileri alacağımız bir WebForm ekliyoruz.  Ve bu web form üzerine de iki adet label koyuyoruz . Ekran görüntüsü bu şekilde olacak ;

asp-net-session2

Page Load kısmına ise şu kodları yazıyoruz ;

lbl_adi.Text = Session[“adi”].ToString();              //  ilk sayfada atadığımız adi değerini burada alıp labele yazdırıyoruz.
lbl_soyadi.Text = Session[“soyadi”].ToString();          //  ilk sayfada atadığımız soyadi değerini burada alıp labele yazdırıyoruz.

İlk olarak textboxa bilgilerimizi giriyoruz ve  KAYIT ET butonuna basarak kayıt işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra Session sayfasına git diyerek diğer sayfaya geçiş yapıyoruz ve gördüğümüz gibi ilk sayfada girdiğimiz verileri başka bir sayfada rahatlıkla kullanabiliyoruz. Ekran çıktısı buyrun ;

asp-net-session3

asp-net-session4