ASP.NET

ASP.Net QueryString Kullanımı Resimli Anlatım

ASP.Net QueryString Kullanımı Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar ,

Bu yazımda sizlere ASP.Net te QueryString i anlatacağım. QueryString ne işe yarar öncelikle bundan bahsedelim. QueryString ASP.Net te sayfalar arasında veri transfer etmeye yarar. ASP.Net te sayfalar arası veri transfer etmek için birden fazla yol vardır. Bu yollardan bir taneside QueryString ‘dir. Fakat bu yöntemi kullanmanızı pek tavsiye etmem.Çünkü güvensiz bir yöntemdir. Gönderdiğimiz veriler tarayıcı çubuğunda açıkça gözükmektedir. Bunu  daha detaylı ve resimli olarak aşağıda anlatacağım.

Şimdi resimli olarak yapmaya başlayalım ;

1) İlk olarak projemizi açıyoruz ve sayfamıza 2*2 bir tablo ekliyoruz. Ve içerisine iki adet TextBox ve bir adet buton ekliyoruz. Web sayfamız şu şekilde olacaktır ;

aspnet-QueryString
aspnet-QueryString

2) Şimdi Butonumuza çift tıklayarak KOD bölümüne geçiş yapıyoruz ve aşağıdaki kodlarımızı yazıyoruz.

aspnet-QueryString2
aspnet-QueryString2

 Response.Redirect(“Bilgiler.aspx?KullaniciAdi=”+txt_kullaniciAdi.Text+”&Sifre=”+txt_Sifre.Text+””); 

Buradaki Bilgiler.aspx  kısmı bilgilerin hangi sayfaya gönderileceğini söyler.Yani ben kullanıcı adı ve şifre ‘yi Bilgiler.aspx sayfasına göndereceğim.  KullaniciAdi bu kısımda göndereceğimiz bilgiye bir isim veriyoruz. Sifre bu da aynı şekilde diğer göndereceğimiz bilgiye verdiğimiz isim. Bu bilgileri çağırırken de bu şekilde kullanmak zorundayız.

3) Şimdi Bilgiler.aspx adında bir sayfa oluşturuyoruz ve bu sayfamıza iki adet label ekliyoruz. Labellerin isimlerini değiştiriyoruz. Sayfamıza çift tıklayarak kod kısmına geçiyoruz. Ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

aspnet-QueryString3
aspnet-QueryString3

lbl_kullaniciAdi.Text = Request.QueryString[“KullaniciAdi”];      // Burada ilk sayfadan yolladığımız kullanıcı adı bilgisini alıyoruz ve labele yazdırıyoruz.
lbl_Sifre.Text = Request.QueryString[“Sifre”];     // Burada ilk sayfadan yolladığımız Şifre bilgisini alıyoruz ve labele yazdırıyoruz.

4) Ve son olarak ilk sayfamıza bilgileri girip butonumuza basıyoruz ve diğer sayfa açılacak gönderdiğimiz bilgiler ekrana yazacaktır. Hemen kontrol edelim ; 

aspnet-QueryString4
aspnet-QueryString4

İşte çıktıda gördüğünüz gibi. İlk sayfada bilgilerimizi giriyoruz ve Bilgileri Aktar butonuna basarak bilgilerimizin ikinci sayfaya geçmesini sağlıyoruz. İlk sayfa soldaki ikinci sayfa sağdaki.

Şimdi  yukarıda bu yönteme güvensiz demiştim neden güvensiz olduğuna gelelim. Çünkü bilgilerin içerikleri gönderirken arama çubuğunda gösteriyor. Hemen bakalım ;

aspnet-QueryString5
aspnet-QueryString5

Sarıyla işaretlediğim yerde gördüğünüz gibi gönderdiğimiz bilgiler açıkça yer almakta. O yüzden bu yöntemi gizli önemli bilgileri gönderirken kullanmanızı tavsiye etmem. Basit bilgileri gönderirken kullanabilirsiniz.