ASP.NET

Asp.NET Nedir – Asp.NET ile neler yapılır?

Asp.NET Nedir – Asp.NET ile neler yapılır?

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün sizlere Asp.Net nedir , Asp.Net ile hangi tür siteler yapılabilir. PHP ile ve diğer web dilleri ile kıyaslamasından bahsedeceğim.  Öncelikle ilk sorumuz olan Asp.Net nedir? ile başlayalım. Asp.Net Web Programlama ve tasarlama dilidir. Yani Web Tasarım dili. Asp.Net‘e ilk başlayan arkadaşlar genellikle nereden başlayacaklarını bilemezler. Web Sitesi nasıl yapılır? Veriler nereden çekilir? Menü nasıl yapılır? böyle şeyleri düşünüp yapmak isterler. Fakat Asp.Net e başlamak için bence önce C# dilini veya herhangi bir masaüstü programlama dilini bilmeniz gerekmektedir. Yani öncelikle masaüstü programlar geliştirip ufak tefek kodlama öğrenip daha sonra Asp.Net‘e girmenizi öneririm. Yoksa eminim ki çok zorlanacaksınızdır. Kodlamayı öğrenmek ayrı bir konu tasarımı yapmak ayrı bir konu. En azından kod konusunda birşeyler öğrenirseniz sadece tasarıma ve kullanım yapısına alışmanız gerekecek ve zamanla da alışabileceksiniz.

aspnet-nedir2
aspnet-nedir2

Asp.Net ile neler yapılabilir? dersek cevap çok basit olacaktır. Asp.Net ile aklınıza gelebilecek her türlü Web Sitesini yapabilirsiniz. Ama her Web Dilinin kendine özgü kullanım alanları ve kolaylıkları vardır. Bence Asp.Net en kolay kullanılabilen web programlama dillerinden bir tanesidir. Yani biraz kodlama bilginiz varsa rahatlıkla alışıp web siteleri de tasarlayabilirsiniz.  Mesela asp.Net ile yapılmış bir site örneği vereyim ; http://www.turkcell.com.tr/Sayfalar/anasayfa.aspx .  Turkcell’in resmi sitesi Asp.Net ile kodlanmıştır. Peki bunu nereden anlıyoruz?. Web adresinin sonundaki .aspx eki sayfanın Asp.net ile kodlandığını bildirmektedir. Php ile kodlanmış olsa .PHP  , HTML ile kodlanmış olsa .html olacaktı sondaki ek. 

aspnet-nedir
aspnet-nedir

Asp.Net – PHP kavgası. Sizce kim alır? :). Bence adamına göre değişir. Şimdi ben kod yazmayı sevmem daha çok herşeyi hazır olarak kullanmak isterim. O zaman Asp.Net‘i seçerim.Asp.Net daha hazırcı bir yapıdır. Fakat kod yazmayı daha çok seven biri olsaydım PHP ‘ yi seçecektim. PHP’nin kodlama olarak Asp.NET ‘ ten üstün olduğu söylenmektedir. Evet PHP Asp.net‘ten daha güçlü bir dildir ve daha güvenli bir dildir. Fakat bizim  amatör site çalışmalarımız için pekte önemi yoktur yani. Asp.Net ile de harika siteler tasarlayabilirsiniz.  Ayrıca PHP de kodlarla boğuşulan çoğu işlemleri ASP.Net te sürükle bırak yöntemi ile ve hazır işlemler ile tek satır bile kod yazmadan gerçekleştirebilirsiniz.(Örneğin : ASP.Net – SQL Server Bağlantısı KODSUZ) . Kendi hazırlamış olduğum videodur. Tek satır kod yazmadan gridview nesnesi ile Veri tabanına  Veri ekleme – güncelleme – silme işlemleri gerçekleştirebiliriz. 

Asp.net genelde kullanıcılara en az kodu yazarak en fazla işlem yapmayı gösterir. Yani şimdi bu kadar basit bir şekilde veri tabanına bağlanıp ekleme silme işlemleri yapmak varken neden bir sürü satır kod yazıp kendimi yorayım ki ? Ayrıca çok büyükte bir zaman kaybı yani. Yani bana sorarsanız eğer piyasaya yapacaksanız ve en hızlı sürede iyi siteleri yapmak istiyorsanız site Asp.Net ‘i öneririm. Şimdi buradan PHP kötü mü? gibi bir soru çıkmasın. Dediğim gibi PHP Asp.net ten daha iyi güvenli bir dil. Fakat asp.net ile çok daha hızlı şekilde siteler tasarlanabilir.

Evet makalemin sonuna geldik. Umarım sıkıcı olmamıştır. Asp.net hakkında milyonlarca şey yazılabilir fakat genel olarak bu şekilde özetledim. Herkese hayırlı günler.