ASP.NET

Asp.NET Do While – While Döngüsü Kullanımı Örnek

Merhaba arkadaşlar ,

Bu yazımda sizlere Asp.NET Do While döngüsünden bahsedeceğim. While döngüsü bütün programlama dillerinde aynıdır. Yani asp.nette ne ise C# da da aynı Vb.net te de aynıdır. Tek fark yazımında, noktasında, virgülündedir. Mantık olarak hiçbir fark yoktur.While döngüsü programlamanın temellerinden bir tanesidir diyebiliriz. While döngüsü ; bir şart doğru olduğu sürece çalışmaya devam eder şart yanlış olduğu anda durur ve döngü sona erir.  While döngüsü iki çeşittir ;

1) While döngüsü ; Yukarda dediğim gibi ilk önce şarta bakar ve şart doğru olduğu sürece sürekli olarak döngü devam eder şart yanlış olduğunda döngüden çıkar.

2) Do – While Döngüsü ; Bunun While döngüsünden tek farkı ilk önce içerisindeki kodları çalıştırıp daha sonra şart’a bakmasıdır. Yani ilk önce şarta bakmaz içindeki kodları bir defa çalıştırır. En son şarta bakar. İki kullanım içinde birer örnek gerçekleştireceğiz.

1) İlk olarak WHİLE döngüsünden başlayalım.  Web sayfamıza 1 adet Button 2 adet TextBox , 1 adet ListBox ekliyoruz .

do-while1
do-while1

2) Ekran görüntüm yukarıdaki gibi oldu şimdi butonuma çift tıklayarak kodlarımızı yazmaya başlayalım ;

do-while2
do-while2

int sayi1 = int.Parse(txt_ilkSayi.Text); // Burada ilk TextBox’a girdiğimiz sayıyı integere çevirip sayi1 e atıyoruz.
int sayi2 = int.Parse(txt_ikinciSayi.Text); // Burada ikinc TextBox’a girdiğimiz sayıyı integere çevirip sayi2 ye atıyoruz.
int toplam = 0; // Toplam isminde sayı türünden bir değişken tanımlıyoruz.
while (sayi2<=sayi1)  // Bura da şart’ımızı belirliyoruz. TextBox2 ye girdiğimiz değer yani sayi2 değeri, TextBox1 e girdiğimiz değerden yani sayı1 değerinden küçük veya eşit olduğu sürece çalış dedik.
{
toplam += sayi2;  // sayi2 değerini her döngüde toplam değişkenine attırıyoruz ve toplatıyoruz.
sayi2++; // Döngü her  çalıştığında sayı2 değeri 1 artacaktır. 
}
ListBox1.Items.Add(toplam.ToString()); // Döngünün dışında da toplam değerini Listbox’a attırıyoruz.

Şimdi Texboxlarımıza değer girip döngümüzün nasıl çalıştığına bakalım  ;

do-while3
do-while3

Şimdi burada biz ne işlemi yaptırdık ?. Biz burada girdiğimiz iki sayı arasındaki sayıları sürekli toplattırdık. Yani biz 15 ve 1 girdik. 15 ile 1 arasındaki sayılar sürekli olarak üst üste toplattık. 1+2 = 3  || 3+3 = 6 || 6+4 = 10 || 10+5=15 ... bu şekilde 10 a kadar toplattık ve sonucumuz 120 çıktı. Sonucumuza yanlış diyenler olabilir kendileri toplayıp sonucun 120 olduğunu görebilirsiniz :).

Hatta ListBox1.Items.Add(toplam.ToString());  bu satırı döngü içerisine alıp sürekli olarak değerleri her topladığında listbox’a attırıp görebiliriz. Birde daha iyi anlaşılması için bu şekilde çıktımıza bakalım ;

do-while4
do-while4

While Döngüsü bu şekildedir. İstenilen şart doğru olduğu sürece , yani şart yanlış olana kadar çalışır.Şimdi daha iyi anlaşılması için çok basit bir örnek daha yapalım  ;

int i=0; // sayı türünden bir i değişkeni tanımladık.
while (i<10) // i değeri 10 dan küçük olduğu sürece while döngümüz çalışacaktır.
{
i++; // i değerini her döngü döndüğünde 1 arttırıyoruz.
ListBox1.Items.Add(i.ToString()); // i değerini her döngü döndüğünde Listbox’a atıyoruz.
}

Şimdi çıktımıza bir göz atalım  ;

do-while6
do-while6

Gördüğünüz gibi 1 den 10 a kadar olan sayıları Listbox’a attırdık. While döngümüzde dediğimiz gibi şart 10 olduğunda döngüden çıkıldı ve işlem sonlandı.

[divider]

Şimdi de Do – While döngüsünden bahsedelim. Bu döngüde aynı While döngüsü gibidir yalnız tek farkı önce kodları bir kere işleyip daha sonra şarta bakmasıdır. Üstteki basit örneği hemen Do-While döngüsü ile yapalım ;

do-while7
do-while7

int i=0; // Sayı türünde bir değişken tanımlıyoruz.
do // Do ile döngümüzü burada başlatıyoruz ama dikkat edin hiçbir şart yok yani döngü hiçbir şarta bakmadan çalışacak.
{
i++; // i değişkenimizi her seferinde 1 arttırıyoruz.
ListBox1.Items.Add(i.ToString()); // i değerini listboxa attırıyoruz.

} while (i < 10); // Ve sıra geldi şartımıza . Gördüğünüz gibi yukarıda hiçbir şart yok bütün kodlar bir kere çalıştı ve en son şart bölümüne geldi şimdi burada şartımıza bakıyor. i yi bir arttırmıştık yani i değeri 1 1<10 olduğuna göre döngü dönmeye devam edecektir. İ değeri 10 olduğunda döngüden çıkılacaktır.

 

do-while6
do-while6

Gördüğünüz gibi hiçbir şey değişmedi :). Neyin değişmesini bekliyordunuz ki?. Mantık aynı sonuçta bütün kodlar aynı şekilde çalıştı. Programlamaya yeni başlayan biri iseniz zaten While döngüsünü kullanacaksınızdır her zaman. Kendinizi geliştirdikçe ve yaptığınız projeler büyüdükçe Do While döngüsünü de kullanmanız gerekecek ve o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Evet arkadaşlar Asp.NET Do While – While Döngüsü Kullanımı bu şekilde. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.