ASP.NET

Asp.NET Configuration Kullanımı Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar , bu makalemde sizlere Asp.NET Configuration Kullanımı Resimli Anlatım şeklinde anlatacağım. Öncelikle Asp.NET Configuration nedir bundan biraz bahsedelim. Asp.Net Configuration nesnesi Asp.Net ile yapacağımız sitelere üyelik sistemi oluşturmak için ve yetki atamak için kullanılır. Yani sitemize üye olan kullanıcılara YETKİLENDİRME yapıyoruz. Şu kullanıcı sadece yazı girsin bu kullanıcı X sayfasını göremesin Y sayfasını göremesin gibi. Şimdi Nasıl oluşturulduğuna resimli olarak bakalım ;

1) İlk olarak Bir Web Projesi oluşturup PROJECT sekmesinden ASP.NET Configuration‘a tıklıyoruz aşağıdaki resimdeki gibi.

aspnet-uyelik-sistemi
aspnet-uyelik-sistemi

2) Şimdi karşımıza gelen Ekrandaki Sekmelerden “ Güvenlik ” Sekmesine tıklıyoruz ve   “Güvenliği adım adım yapılandırmak için Güvenlik Kurulum sihirbazının kullanının ‘a tıklıyoruz. Resimde sarı renkte işaretledim.

aspnet-uyelik-sistemi2
aspnet-uyelik-sistemi2

Tıkladıktan sonra karşımıza 7 Aşamalı bir ekran gelecek şimdi tek tek bütün aşamaları resimli olarak değilde yazılı olarak anlatacağım.

Adım 1 : Hoşgeldiniz = Bu ekranı sağ alt köşedeki NEXT e tıklayarak geçiyoruz.

Adım 2 : Erişim Yönetimi Seçimi = Burada “İNTERNETTEN ” Seçeneğini seçerek ileriyi tıklıyoruz.

Adım 3 : Veri Deposu = İleri Diyerek Devam ediniz.

Adım 4 : Rolleri Tanımlama  = Buradan ” Bu Web sitesi için rolleri Etkinleştir ” seçeneğini işaretleyerek ileri diyoruz. Buradan yeni rol ekleyeceğiz. Burada “Kullanıcı” ve “Yönetici” adında iki rol ekledim ben. İleriyi tıklıyoruz.

Adım 5 : Yeni Kullanıcı Ekleme = Burada yeni bir kullanıcı ekleyebilirdiniz. İsterseniz boş bırakıp NEXT diyerek sonra da ekleyebilirsiniz. Ben boş bıraktım ve NEXT dedim.

Adım 6 : Yeni Erişim Kuralları Ekleme :  Burada oluşturduğumuz roller’in hangi klasöre erişip erişemeyeceğini yani belirli izinleri veriyoruz. Sayfa içerisindeki uzunca metni okuyarak gerekli bilgileri edinebiliriz.

Adım 7 :  Burada SON  ‘a tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.

Şimdi kurulumumuz tamamlandı. Yeni bir kullanıcı eklemek için “KULLANICI OLUŞTUR” linkine tıklıyoruz.

aspnet-uyelik-sistemi3
aspnet-uyelik-sistemi3

Şimdi Gerekli kullanıcı bilgilerimizi girerek “KULLANICI OLUŞTUR” butonuna tıklayarak yeni bir kullanıcı oluşturabiliriz. Kullanıcıyı oluştururken gerekli rolleri sağ tarafta görebiliriz. Buradan istediğimiz bir rol’ü seçerek kullanıcımızı o ROL ‘ de kayıt ettiriyoruz.

aspnet-uyelik-sistemi4
aspnet-uyelik-sistemi4

Bütün işlem bu kadar. Eklediğimiz kullanıcıyı ve rollerini düzenlemek istersek iki üstteki resimde “KULLANICILARI YÖNET” e tıklayarak kullanıcı bilgilerini düzenleyebiliriz.Tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceğiz.

aspnet-uyelik-sistemi5
aspnet-uyelik-sistemi5

Asp.Net te Configuration Kullanımı bu şekilde arkadaşlar. Resimli olarak elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuşumdur. Bir sonraki Makalemde   LOGİN olma işlemini resimli olarak anlatacağım. ESEN KALIN.