Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı nı anlatacağım. Uzun zamandır ABAP hakkında yazı yazamıyordum ama bundan sonra inşallah düzenli olarak eğitimler paylaşacağım. Şimdi ABAP’da checkbox u nasıl kullanacağımızı görelim.Öncelikle checkbox u birden fazla seçim yaparken kullanıyoruz. Yani genel olarak böyle tabiki farklı amaçlar için kullanabilirsiniz 🙂

Şimdi örneğimize geçelim. Ekranımıza 3 adet checkbox koyacağız ve çalıştırdığızda bize hangilerinin işaretli olduğunu söyleyecek. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

PARAMETERS: b1 AS CHECKBOX,b2 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’,b3 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’. ” burada parameters ile 3 adet yeni bir checkbox nesnesi yarattık.
Checkboxdan sonra DEFAULT = X dersek eğer o checkbox varsayılan olarak açıldığında seçili olur. Default = X demezsek varsayılan olarak seçili olarak gelmez.

WRITE:/ ‘B1 : ‘, b1 ,’B2 : ‘, b2 ,’B3 : ‘, b3. ” burada da checkboxlarımızı ekrana yazdırdık.

Şimdi bu kodu bu şekilde yazıp çalıştırdığımızda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi
sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi

Şimdi sıra checkboxların seçilme durumuna göre işlem yapmakta. Yani checkbox 1 seçili iken şunu yap checkbox 2 seçili iken şunu yap diyeceğiz. Bunun için if yapısını kullanacağız. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

 if cb1 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 1 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb2 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 2 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb3 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 3 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.

Gördüğümüz gibi kodlarımız bu kadar basit. Bu kodları yazdıktan sonra hangi checkBox u seçersek ekranda o if bloğu içindeki yazılar yazacaktır. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Esen kalın.