Friday , 23 March 2018

Koy Okullarina Yardim Projesi

|Bu Yazi 1337 Defa Okundu.|

Merhabalar ,

Geçenlerde ofisimizde depertmanda bulunan bir arkadaşımız köy okulları için yardım toplanacağından bahsetti. İncelememiz için birkaçda link attı.(Linkleri aşağıda sizinle paylaşacağım). Linki inceledikten sonra ihtiyacı olan okulların isteklerini okuyunca gerçekten çok etkilendim.. Bazı okullarda öğretmenler yardım talebinde bulunmuş, bazı okullarda okulların müdürleri yardım talebinde bulunmuş , talepler arasında okul elbisesi , kırtasiye malzemesi ,yakacak isteği , fotokopi makinasi gibi istekler bulunuyor. Okudukça daha da çok etkilendim. Gerçekten köylerimizdeki okullarımızın durumları ve oradaki insaların durumu çok kötü.Özellikle bir öğretmen arkadaşımızın  yazdığı bir yazı beni çok etkiledi. İlk okulda kütüphane/kitaplıkları yokmuş. Öğretmen kendi elinden geldiğince 25 adet kitap almış. Öğrencilerinin çoğu bütün kitapları bir iki gün içerisinde bitirmiş ve öğretmenlerinden yeni kitap istemiş.. Yani okumaya o kadar çok istekli oldukları her hallerinden belli fakat malesef ailelerin durumları, imkanları yok kitap alacak okula yardım edecek. Öğretmende siteye yazmış ve kitap yardımı bekliyor.

Bu arada yazıma devam etmeden sitenin adını da vereyim : http://www.kardesokullar.com/

Bizim burdaki okullara bakıyorum. Gerçekten herşey içler acısı. Okulların bütün duvarlarında saçma sapan yazılar , tuvaletlerdeki musluklar kapılar kırık heryer pislik içinde. Öğrenciler dersden bi alakasız sokaklarda…  İmkanlar ? . İstedikleri herşey ellerinin altında !!! Buradaki (Batı tarafında) bütün okullarda kitaplıklar kırtasiye malzemeleri vb. bütün ihtiyaçları fazlasıyla var. Fakat okulda okuyacak öğrenci çok fazla  yok maalesef.

Yardım etmek isteyen arkadaşlar yukarıdaki verdiğim siteye girerek bir il ve ilçe seçerek yardıma ihtiyacı olan okullardan birini seçip yardım edebilirler.

Ekibimizde toplanan paralar ile bir okula Yaprak Testleri alınıp okula yollandı. Hocaları da testleri öğrencilere dağıtıp bizim ile birkaç resim paylaşmış sağolsun. Resimleri gerçekten çok etkileyici.. Aşağıda resimleri görebilirsiniz.

Foto1605

 

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Köy Okullarına yardım

Resimlere biraz dikkat edersek soba yaktıklarını göreceğiz.. Bu okullar devlet nasıl görmüyor yardım etmiyor gerçekten anlamak çok güç. İstanbul ‘a , Kocaeli’ ye o kadar lüx okullar yapacağınıza gidin birazda şu okulları düzeltin. Ama malesef bunları sadece biz görebiliyoruz. Günümüzde artık bazı büyük şirketlerde vergi ödememek adına okullar yaptırabiliyor ve bu okullara da şirketlerinin isimlerini verebiliyor. Yani haklı adamlar gidip Elazığda, ardahanda , erzincanda, malatyada küçücük bir köyde bir okul yapıp şirketlerinin isimlerini o okullara verseler ne olacak ki kim görecek orada ??? Hiç kimse. Ama istanbulda yapınca herkes görecek çok güzel reklam olacak.  Çok yazık.

Benimde bu köy okulları için çok güzel bir fikrim var. Her ay en azından bir okulun ihtiyacını karşılayabileceğim güzel bir proje. Yakın zamanda projemi bitirdiğimde sizlerle de paylaşacağım bu projemi . En azından her ay bir okulun ihtiyacını elimden geldiğince karşılamış olurum.

Herkese hayırlı günler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*