Friday , 23 March 2018

Bu yaSta bu bilgi nereden geliyor?

|Bu Yazi 1666 Defa Okundu.|

Bu yaşta bu bilgi nereden geliyor?

Merhaba arkadaşlar, başlık her zamanki gibi biraz ilginç olabilir evet. Arada bu lafı duyuyorum kendim için çevremdeki insanlar için. Bu yaşta bu bilgi nereden geliyor? Tek kelime ile açıklarsak ÇOK ÇALIŞMAKTAN. Yani bazı insanlar hayatın farkına küçük yaşlarda varabilirken bazı insanlarda olgunluğa iyice eriştikten sonra varabiliyor. Veya çok farklı bir açıdan da bakarsak, bazı insalara hayat o fırsatı vermiyor yada veriyor ama insanlar farkında olmuyor.

Bazı arkadaşlarım 18 19 yaşında ve benden iyi kod bilgisine yazılım bilgisine sahipler. Onlar zaten başlıktaki kelimeyi neredeyse her zaman duyarlar. Tek açıklamasıda dediğim gibi küçük yaşta farkına varmak ve çok çalışmaktır. Yani kendimden örnek vereyim, benim şuanki neredeyse bütün C# , Sql Server bilgim Lise yıllarımdan geliyor. Yani lise yıllarımda hiç akıl almayacak düzeyde kod yazıyordum. Geceleri sabahlara kadar kod yazıp sabahta direkt okula gidiyordum bazı günler. Çünkü çok sabırsız bi insanım ben bi projeye başlayınca bir an önce onu bitirmeliyim diye kendimi tetikliyorum. Bitirmeden de malesef kafam rahat etmiyor.

Mesela lise yıllarında son bitirme projem olarak bir virüs tarzı birşey yapmıştım. Yani tam olarak virüs denemez aslında. Hatta projeyi bitirdikten sonra “Yahu bir bilgisayardan istediğin dosyayı bilgiyi almak bu kadar kolay mı?” diye bayağı bi şaşırmıştım. Yazdığım küçük program sayesinde bilgisayarın içerisindeki istediğim uzantılı bütün dosyaları kendime mail olarak alabiliyordum. Ve bu küçük virüsü de internet üzerinden kontrol ediyordum çok ilkel bir şekilde.

En güzel yanı da neydi sizce? HİÇBİR ANTİVİRÜSE YAKALANMAMASI. Evet doğru. Sizin bilgisayarınızdan istediğim dosyayı internet üzerinden yolladığım komut ile alıyorum kendime mail attırıyorum ve sizin ruhunuz bile duymuyor.Tabi birde hiçbir antivirüs programının ruhu duymuyor. İşte bu projede müthiş derecede C# bilgimi ve web bilgimi geliştirdim. Yani ortalama bunu yapmam 2 – 2.5 ay gibi bir zamanımı almıştı o zamanki bilgilerime göre. Sayısız sorunla karşılaştım çözdüm gecelerim gündüzlerim birbirine girdi. Ama sonuç olarak şuan iyiki yapmışım diyorum.

Sonuç olarak lise yıllarındaki bu azim ve kod sevgisi küçük yaşlarda genel olarak iyi diyebileceğimiz bir düzeye getiriyor insanları iş hayatında.  Bu yaşta bu bilgi çalışmaktan, geceyi gündüze katmaktan,azimden , meraktan ,yılmamaktan geliyor…

Bu arada son söz olarakda, kimseyi yaşına bakarak değerlendirmemenizi tavsiye ederim. Son Söz :

“Akıl yaşta değil baştadır”.

 

2 comments

  1. hocam merhaba öncelikle başarılarınızın devamını dilerim, lise yıllarında yapmış olduğunu bu tarz projelerinzi hangi kodlama diliyle ve mantığından bahdermisiniz bunu şunun için soruyorum benimde kodlamayla ilgili hevesim çok, isteğim azmim ve sabrım var ben ilk olarak php öğrenmeye çalışarak girdim şuan için başlangıç seviyesindeyim ama kendikendime baya birşey öğrendiğimi sanıyorum kendi çapımda tabi,ve şimdi c# öğrenmek istiyorum bu konuda yol gösterebilirseniz sevinriim….saygılarımla

    • Selam Adem, öncelikle bence kendine küçük bir proje belirle ve bunu araştırarak kendi başına yapmaya çalış zatende hevesin varmış çok rahatlıkla uğraşarak istediğin herşeyi yapabilirsin. C# Visual Studio kurup yazmaya başlayabilirssiniz. Benim sitemde de diğer sitelerde de binlerce başlangıç kaynağı mevcut yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*