Cuma , 20 Nisan 2018

İşyerindeki yeni görevim Business Analyst

|Bu Yazi 626 Defa Okundu.|

İşyerindeki yeni görevim Business Analyst

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde işyerinde görevler ve yöneticilerimiz değiştirildi. Benimde yeni görevim Business Analyst oldu. Eski görevim Abap Danışmanı ‘ydı. Şimdi iyi mi oldu dersek göreceli bir kavram olacaktır. Yani aslında görünürde Business Analyst olsamda  arka planda Software Developer lık da yapmaktayım . Yani iki görevi de üstlenmekteyim kendimce.

 Business Analyst ne yapar diye soracak olursanız en kısa anlamı ile ; Business Analyst işin reçetesini yazan kişidir. İşin en doğru şekilde nasıl yapılacağına karar verir. Business Analyst ile Software Developer her zaman aynı gemide yolculuk ederler. Business Analyst ‘ in çalışabileceği uyumlu bir Software Developer bulmak çok önemlidir. Yani burada Business  Analyst ‘lik ile beraber Software Developer lıkta yapabildiğim için problem yok diyebiliriz.

bussines-analyst-tayfundemirbass

Benim asıl yani kendimin yapabileceği en iyi görev Software Developer ‘ lık. Çünkü gerçekten kod yazmayı seviyorum. Yani birşeyler yapabildikçe daha da çok hevesleniyorum. Aslında belkide proje yapmayı güzel projeler çıkarmayı beceremesem sevmem bu mesleği. Birde yazarken sadece yazmak ve proje yapmak önemli değil bence. Yazarken en iyi temiz ve  en performanslı kodu yazmak çok önemlidir. Yani 1 saniyede çalışacak programı 5 saniyede çalışacak şekilde yazarsanız yada fonksiyon , class kullanılacak yerde kullanmayıp karman karışık hiçbirşey anlaşılmayacak şekilde yazarsanız yazdığınız kodun hiçbir önemi yoktur bence. Kullanıcı açısından çok büyük bir problem. Hele ki yazdığınız kod sunucu üzerinde çalışacak ise işin boyutu bayağı bi değişiyor. Çünkü sunucu üzerinizde sizin program ile birlikde belkide yüzlerce program aynı anda çalışıyor. Yani kodu ne kadar optimizasyonlu kaliteli yazarsanız o kadar iyi olur sunucuya çok fazla yük bindirmiş olmazsınız.

Şimdi ben optimizasyona bu kadar çok önem veriyorum fakat kendimde çok çok iyi optimizasyon yapmıyorumdur. Yani yazdığım kodu kesinlikle her zaman ikinci kez okurum ve daha iyisini temizini optimizasyonlusunu yapmaya çalışırım. Ama elbet gözümden kaçan ufak noktalar olacaktır. Bunu da zaman ile daha iyi tecrübeler kazanarak kapatacağımı düşünüyorum.

Yani sonuç olarak şuanki görevimden memnunum. Business Analyst de olmuş olduk. Bakalım zaman bizlere daha ne tecrübeler kazandıracak. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere esen kalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*