Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/abapegit/tayfundemirbas/wp-content/themes/sahifa/functions/theme-functions.php on line 0
Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı | tayfundemirbas.net
Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı

Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı

|Bu Yazi 25999 Defa Okundu.|

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Sap Abap Egitimi – CheckBox Kullanımı nı anlatacağım. Uzun zamandır ABAP hakkında yazı yazamıyordum ama bundan sonra inşallah düzenli olarak eğitimler paylaşacağım. Şimdi ABAP’da checkbox u nasıl kullanacağımızı görelim.Öncelikle checkbox u birden fazla seçim yaparken kullanıyoruz. Yani genel olarak böyle tabiki farklı amaçlar için kullanabilirsiniz 🙂

Şimdi örneğimize geçelim. Ekranımıza 3 adet checkbox koyacağız ve çalıştırdığızda bize hangilerinin işaretli olduğunu söyleyecek. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

PARAMETERS: b1 AS CHECKBOX,b2 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’,b3 AS CHECKBOX DEFAULT ‘X’. ” burada parameters ile 3 adet yeni bir checkbox nesnesi yarattık.
Checkboxdan sonra DEFAULT = X dersek eğer o checkbox varsayılan olarak açıldığında seçili olur. Default = X demezsek varsayılan olarak seçili olarak gelmez.

WRITE:/ ‘B1 : ‘, b1 ,’B2 : ‘, b2 ,’B3 : ‘, b3. ” burada da checkboxlarımızı ekrana yazdırdık.

Şimdi bu kodu bu şekilde yazıp çalıştırdığımızda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi

sap-abap-egitimi-checkbox-kullanimi

Şimdi sıra checkboxların seçilme durumuna göre işlem yapmakta. Yani checkbox 1 seçili iken şunu yap checkbox 2 seçili iken şunu yap diyeceğiz. Bunun için if yapısını kullanacağız. Hemen kodlarımızı yazmaya başlayalım.

 if cb1 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 1 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb2 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 2 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.
if cb3 = ‘X’.
    write:/ ‘Checkbox 3 Seçili iken  yapılacak işlemler’.
endif.

Gördüğümüz gibi kodlarımız bu kadar basit. Bu kodları yazdıktan sonra hangi checkBox u seçersek ekranda o if bloğu içindeki yazılar yazacaktır. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Esen kalın.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.