Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/abapegit/tayfundemirbas/wp-content/themes/sahifa/functions/theme-functions.php on line 0
Sap Abap Egitimi – Do Times Kullanimi | tayfundemirbas.net
Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Sap Abap Egitimi – Do Times Kullanimi

Sap Abap Egitimi – Do Times Kullanimi

|Bu Yazi 2877 Defa Okundu.|

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere ABAP programlama dilini anlatmaya devam edeceğim ve sizlere DO TIMES kullanımından bahsedeceğim. Öncelikle DO TIMES Abap da kullanılan bir döngü çeşididir. Bu döngüye biz bir değer vererek o değer kadar dönmesini sağlayabiliriz.  Genellikle belirli bir işi yapmak için  kullanıyorum ben. Yani bir itaba veri atmak için veya tablodan kayıt çekmek için filan hiç Do Times döngüsünü kullanmadım. Ama kullanıladabilir belki yani dediğim gibi ben hiç kullanmadım.

Şimdi Do times döngüsünün kullanımına  bakalım. Öncelikle SAP ‘ ı açalım ve ABAP kod geliştirme ekranına gelelim.

Şimdi Ekrana DO yazalım ve iki kere TAB tuşuna basalım. ABAP editörü bizim için DO Times döngüsünü oluşturacaktır. Şimdi bizim yapmamız gereken bu döngünün kaç defa çalıştırılacağını yazmak olacak. Mesela ekrana 15 defa  ‘ tayfundemirbas.net’ yazdıralım.

DO 15 TIMES.
   WRITE: /20 ‘www.tayfundemirbas.net’.
ENDDO.

Örneğimizde ekrana 15 defa alt alta ‘www.tayfundemirbas.net’ yazdırılacaktır. Write Komutunu tam olarak anlamadıysanız WRITE KOMUTU kullanımı makaleme bakabilirsiniz. Yukarıdaki kodu yazdıktan sonra programı ACTIVE edelim ve çalıştıralım. Çıktı aşağıdaki gibi olacaktır.

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı Çıktısı

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı Çıktısı

Şimdi basit bir örnek daha yapalım.  Önce integer tipinde bir değişken tanımlayalım , bu değişkeni döngünün içerisinde 2 şer 2 şer arttıralım ve her defasında ekrana yazdıralım. Değişkenimiz 20 olduğunda döngü bitsin.

DATA TYPE i.
DO 50 TIMES.
   i = i + 2.
   WRITE: / i.
   IF i = 20.
 EXIT.
   ENDIF.
ENDDO.

Şimdi yukarıdaki örnekde öncelikle DO TIMES döngümüze 50 defa dön dedik. Döngü içerisinde i değişkenimizi 2 şer 2 şer arttırdık ve ekrana yazdırdık. Daha sonra i değişkeni 20 olduğunda programı sonlandır dedik. Yukarıdaki kodları çalıştırdığımızda ekran çıktısı aşağıdaki şekilde olacaktır.

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı

Şimdilik DO TIMES döngüsünde anlatacaklarım bu kadar. İlerleyen zamanlarda zamanım oldukça daha farklı ve kaliteli örneklerde ekleyebilirim. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

2 yorum

  1. Selamlar, ben yeni abap öğrenmeye başladım. Harika anlatmışsınız ama elinizde daha başka yazılar varsa ister burdan yada mail ile paylaşımda bulunabilir miyiz? Yardımınızı bekliyorum. İyi Çalışmalar.

    • Merhabalar , Öncelikle olumlu yorumlarınız için teşekkür ederim. Şuan işlerin yoğunluğu nedeni ile bayağıdır paylaşım yapamıyorum ama pazartesi gününden itibaren inşallah tekrar paylaşımlara devam etmeyi düşünüyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.