DOLAR: 5.72 TL
EURO: 6.42 TL

Asp.NET DropDownList Kullanımı Resimli Anlatım

5 yıl önce
868 kez görüntülendi

Asp.NET DropDownList Kullanımı Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Asp.NET DropDownList Kullanımı ndan bahsedeceğim. DropDownList genellikle birçok seçim arasından tek bir seçimi seçmeye yarayan açılır liste kutusudur. C# Da bunun karşılığı ComboBox’tur. C# dan sonra Asp.Net‘e başlamış biri olarak ve AutoPostBack kavramını bilmediğim zamanlarda birazcık uğraşmıştım DropDownList ile. Elemanı seçiyorum DropDownList’ten fakat bir türlü göstermiyor. Sonunda Sebebinin AutoPostBack olduğunu öğrendim. Yeni başlayan arkadaşların da takıldığı nokta bence burasıdır.

AutoPostBack : İsteğimiz sunucuya gönderilir ve sonucu bize cevabı geri gönderir. Yani bir nevi sayfayı yenileme işlemidir.

Şimdi çok basit bir tane uygulama yapalım, DropDwonList ‘ ten seçtiğimiz elemanı Web sayfasında yazdıracağız. Hemen başlayalım  ;

1) İlk olarak formumuza sadece bir adet DropDownList ekliyoruz ve DropDownList’in üzerine tıklayarak SelectedIndexChanged özelliğine gidiyoruz ve Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz;

Response.Write(DropDownList1.SelectedItem); // DropDownList içerisinde seçtiğimiz elemanı ekrana yazdırıyoruz.

İşte kodumuz bu kadar kolay. Ve çalıştırıp sonucuna bakıyoruz ;

DropDownList-kullanimi1

DropDownList-kullanimi1

DropDownList’ten bir eleman seçtik fakat ekrana yazılmadı?. Neden acaba? . Tabiki de az önce üzerine basa basa söylediğimiz AutoPostBack yüzünden . Şimdi DropDownList ‘in sağ kenarısındaki küçük ok a tıklayarak oradaki Enable AutoPostBack ‘in tik işaretini işaretliyoruz.

DropDownList-kullanimi2

DropDownList-kullanimi2

Evet AutoPostBack özelliğini True yaptık. Şimdi tekrardan çalıştırıyoruz. DropDownList ten bir elemanı seçiyoruz ve gördüğümüz gibi seçtiğimiz eleman ekrana yazdırılıyor.

DropDownList-kullanimi3

DropDownList-kullanimi3

DropDownList’in kullanımı en basit şekilde böyle arkadaşlar. İleriki zamanlarda birkaç tane daha zor örnekler yapacağım.

Bu makalemde sizlere Asp.NET DropDownList Kullanımı Resimli Anlatım olarak anlattım. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Asp.NET DropDownList Kullanımı Resimli Anlatım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık